6 powodów, dla których warto mieć w domu zwierzaka

2015-03-16
6 powodów, dla których warto mieć w domu zwierzaka

Posiadanie zwierzęcia dokłada nam na co dzień obowiązków. Część z nich, na przykład czyszczenie kociej kuwety lub zbieranie z dywanów wyliniałej sierści, nie jest zbyt interesująca. Przyjrzyjmy się im jednak przez pryzmat indywidualnych korzyści.

Uczymy się odpowiedzialności i empatii

Nieważne,  czy w domu mamy ogromnego psa, papugę czy rybki akwariowe – za każde z tych stworzeń jesteśmy w pełni odpowiedzialni. Są one całkowicie zależne od nas. Nikt inny, poza nami, nie może zaspokoić ich potrzeb i zadbać o ich bezpieczeństwo. Jeżeli czegoś zaniechamy, będą cierpieć przez nas. Posiadanie takiego podopiecznego, zwłaszcza w młodym wieku, kształtuje nasze poczucie odpowiedzialności i zdolność empatii na całe życie.


Potrafimy lepiej zorganizować sobie czas

Dodatkowe obowiązki stwarzają wymóg lepszego zorganizowania się. Przed pójściem do pracy trzeba jeszcze znaleźć czas na spacer z psem. Trzeba mieć go również po pracy na zapewnienie czworonogowi odpowiedniej ilości ruchu. Codziennie musimy przygotowywać pupilom pożywienie. Robimy im specjalne zakupy, wozimy do weterynarza, czeszemy, czyścimy, bawimy się z nimi. Nie od dziś jednak wiadomo, że im więcej mamy obowiązków, tym lepiej potrafimy zarządzać czasem.


Jesteśmy zdrowsi

To mogą o sobie powiedzieć szczególnie właściciele psów. Co prawda kilka spacerów dziennie z kanapowcem nie zrobi z nas sportowców, ale przynajmniej da nam minimum ruchu. Za to istnym motorem napędowym są psy, które każdego dnia muszą się porządnie wybiegać. Ich posiadacze mogą na tym tylko zyskać.


Nigdy nie czujemy się totalnie samotni

Zwierzak zawsze absorbuje naszą uwagę. Jego towarzystwo jest szczególnie budujące, gdy czujemy się i jesteśmy samotni. Pies czy kot to idealni kompani osób starszych, ale, trzeba to przyznać, każdy z nas „rozmawia” ze swoimi pupilami i dobrze się z nimi bawi. Pamiętajmy tylko, że, gdy na stałe pojawią się w naszym życiu inni ludzie, na przykład dzieci, nie możemy odtrącić od siebie starych przyjaciół.


Poszerzamy swoje zainteresowania i znajomości

Posiadanie zwierzaka pociąga za sobą konieczność zdobywania wiedzy na jego temat. Często stajemy się też miłośnikami konkretnych gatunków czy ras, uczestniczymy w poświęconych im eventach i zrzeszamy się w kluby. Poznajemy przy tym ludzi, którzy podzielają naszą pasję, a pupil przestaje być dla nas tylko dochodzącym towarzyszem codzienności.


Dobrze się bawimy

Zwierzęta dają nam powody do dumy – gdy udaje nam się zgłębić tajniki tresury oraz do radości – gdy okazują nam przywiązanie. W dodatku ciągle zaskakują nas czymś nowym, wprawiają w osłupienie, wzruszają, wzbudzają naszą ciekawość, rozśmieszają. Z nimi życie jest naprawdę lepsze.


Elżbieta GwóźdźKomentarze