Akcesoria dla chomika

2019-02-06
Akcesoria dla chomika

Chomiki mają swoje potrzeby, które należy uwzględnić przy zakupie akcesoriów do klatki. Co warto kupić?

Różnego rodzaju zabawki oraz akcesoria, które można umieścić w klatce, mają w założeniu udogodnić życie chomikowi i stworzyć mu okazję do zróżnicowanej aktywności fizycznej. Te małe gryzonie są niezwykle ruchliwe, potrzebują wyładować tkwiącą w nich energię. Jakie akcesoria będą wobec tego odpowiednie?

 

Rodzaje zabawek dla chomików

Zabawki i akcesoria dla chomika znajdziesz w każdym sklepie zoologicznym. Ewentualnie możesz je zrobić samodzielnie, jeśli masz wystarczająco dużo chęci i samozaparcia. Chomiki chętnie będą korzystały zarówno ze skomplikowanych, jak również prostych zabawek, których wykonanie nie wymaga wiele czasu. Zabawki takie podzielić możemy na:

  • drewniane,
  • z tworzywa sztucznego,
  • z kartonu i papieru,
  • z kołków i korków.

 

Zabawki drewniane ładnie wyglądają, dzięki czemu mogą stanowić dodatkową ozdobę klatki; są trwałe, odporne na uszkodzenia, a także bezpieczne dla chomików, które lubią gryźć przedmioty składające się na ich otoczenie. Jedyną ich wadą jest dość wysoka cena.

Zabawki z tworzywa sztucznego są tanie, kolorowe i ciekawie wykonane. Pozostawiają jednak wiele do życzenia, jeśli chodzi o trwałość – łatwo je przegryźć. Niemniej jednak tunele, kołowrotki czy domki produkuje się często właśnie z tworzyw sztucznych i cieszą się one wciąż niesłabnącym powodzeniem wśród właścicieli chomików.

Zabawki z kartonu i papieru łatwo wprawdzie wykonać samemu, ale cechują się mniejszą wytrzymałością. Z tych materiałów powstają między innymi domki oraz akcesoria do wspinaczki.

Z kołków i korków po winie wykonuje się mostki, kołowrotki, samochodziki, legowiska, a także wiele innych przedmiotów, które mogą stanowić nie lada gratkę dla puchatego gryzonia. Zresztą sam taki korek będzie już fajną zabawką: chomiki lubią przedmioty turlające się, które można przy okazji skubać i podgryzać.

 

Zabawki umilą Twojemu chomikowi życie i upiększą klatkę. Najlepiej zdecydować się na produkty wykonane z drewna. Przy ograniczonym budżecie alternatywą mogą być akcesoria z innych materiałów, np. z plastiku. Jeśli lubisz majsterkować, dobrym pomysłem będzie samodzielne wykonanie poszczególnych zabawek.

 Komentarze