Aktywność fizyczna psa a zdrowie – jak dużo ruchu potrzebuje pies?

2019-11-25
Aktywność fizyczna psa a zdrowie – jak dużo ruchu potrzebuje pies?

Nawet kanapowce, które trzęsą się na samą myśl o spacerze w deszczu, potrzebują dawki ruchu adekwatnej do swoich potrzeb. O tym, ile aktywności na co dzień należy zapewnić psu, warto zastanowić się już przed wyborem rasy i zakupem psa.

Codzienne spacery to nie wszystko

Każdy pies potrzebuje spacerów. Nie dotyczy to wyłącznie czworonogów, mieszkających w blokach czy kamienicach, które nie mają dostępu do ogródka. Nawet psiaki, które na co dzień mają możliwość swobodnego biegania po trawie, warto zabierać na spacery. To dla nich szansa na zobaczenie kawałka świata poza własnym podwórkiem, spotkania innych psów oraz ludzi. Psy, zwłaszcza o dużym zapotrzebowaniu na ruch, można z powodzeniem zabierać na wyprawy do lasu czy nad wodę. Przy zastosowaniu specjalnej uprzęży, nasze czworonogi mogą nam towarzyszyć również podczas jazdy na rowerze czy biegania.

 

Ruch i rasa psa

Są takie rasy psów, których przedstawiciele mają problem z usiedzeniem w miejscu. Należą nich husky, wyżły, terriery, retrievery, psy gończe, collie, charty czy owczarki belgijskie. Większość z nich to duże zwierzęta, jednak nie jest prawdą, że małe psiaki są bardziej leniwe. Przykładowo, małych rozmiarów jack russel terrier nie uleży na kanapie zbyt długo, podobnie jak wiele innych, niewielkich piesków, zbyt rozbrykanych, by cieszyć się ciepłym kocykiem na swoim posłaniu. Z drugiej strony, wielu dużym psom przez całe życie wystarczą spokojne spacery i umiarkowana aktywność fizyczna. Duże psiaki często łatwiej się męczą, mogą mieć problemy z układem krwionośnym i oddechowym, a w podeszłym wieku chorują na stawy.

 

Aktywność fizyczna w różnym wieku

Szczeniętom w zupełności wystarczą krótkie i umiarkowanie intensywne spacery. W fazie rozwoju psa należy uważać, by nie przeciążyć jego wątłego jeszcze organizmu. Najwięcej ruchu potrzebuje oczywiście dorosły pies. Na co dzień można z nim ćwiczyć pływanie, aportowanie czy tropienie. Dobrym miejscem na aktywne zabawy są zarówno specjalnie dostosowane wybiegi dla psów w miastach, jak i peryferia oraz bardziej dzikie tereny.

 Komentarze