Akwarium: podstawowe wyposażenie

2015-11-27
Akwarium: podstawowe wyposażenie

Zdecydowałeś się na założenie akwarium? Świetnie! Sprawdź czego będziesz potrzebować!

Jeżeli jest to twoje pierwsze akwarium i nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z rybkami, kup na początek małe akwarium (np. 25 litrów). Dlaczego? Ponieważ zakup dużego akwarium wiąże się przede wszystkim z większymi kosztami, ale także z większymi obowiązkami. Gdy po zakupie mniejszego stwierdzisz, że nie potrafisz sobie poradzić np. z czyszczeniem akwarium czy ciągle pojawiającymi się glonami i ślimakami i szybko się do tego zniechęcisz, nie będziesz żałował wydanych pieniędzy, a także zyskasz pewność, że zakup większego akwarium jest niepotrzebny.


Podstawowe wyposażenie

Filtr – dzięki niemu woda jest odpowiednio napowietrzona i oczyszczona z drobnych zanieczyszczeń. Im filtr jest większy, tym większa jest wewnętrzna gąbka, co sprawia, że łatwiej zadbać o czystość. Wielkość filtra jest uzależniona od wielkości akwarium.

Pokrywa z oświetleniem – dostarcza dużo światła i przede wszystkim zapewnia odpowiednią wilgotność w akwarium. Zapewnia także bezpieczeństwo rybkom.

Grzałka – temperatura w akwarium powinna być stała przez cały czas (dla większości ryb wynosi ona 22 st. C). Aby zapewnić rybkom komfort należy wybierać grzałkę z termostatem, która w razie spadku temperatury załączy ogrzewanie i doprowadzi ją do ustalonej temperatury.

Siatka do odłowu – potrzebna jest w momencie, w którym chcemy umyć akwarium i musimy przenieść rybki w inne miejsce.

Rośliny akwariowe – niezbędny element każdego akwarium. Wiele gatunków roślin oczyszcza akwarium i pomaga pozbyć się glonów. Dodatkowo roślinki stają się miejscem, w którym rybki mogą się schować.

Odmulacz dna – w akwarium trzeba wymieniać około 15% wody i uzupełniać ją świeżą. Odmulacz dna pozwala nam  oczyścić dno akwarium, a także pozbyć się tych 15% wody.


Podliczając wszystkie elementy, można powiedzieć, że koszt całego akwarium (małego) to ok. 200-300zł. W sklepach zoologicznych można znaleźć całe zestawy do akwarium, dzięki czemu nie trzeba kupować każdej części osobno, a koszty takiego zestawu są znacznie mniejsze.Komentarze