Co jeśli kot złamie łapę?

2019-05-21
Co jeśli kot złamie łapę?

Wbrew znanemu porzekadłu koty nie zawsze spadają na cztery łapy. A nawet jeśli spadną, to mogą je sobie połamać. Co zrobić w takiej sytuacji?

Koty częściej niż psy miewają urazy – zwłaszcza te, które na ogół nie wychodzą z domu, a jakimś trafem uda im się zbiec na zewnątrz. Dlatego jeśli masz kota, bądź przezorny i nie stwarzaj mu zbyt wielu okazji do ucieczki. Szeroko otwarte okno czy uchylone drzwi to zaproszenie na wolność. Ale wolność poprzedzona długim okresem zamknięcia obfituje z reguły w wiele nieprzyjemnych niespodzianek. Kot nieprzyzwyczajony do poruszania się poza domem łatwo może ulec wypadkowi.

 

Wypadki chodzą po kotach

Zacytowane w leadzie powiedzenie nie bez powodu trafiło do obiegu językowego. Koty rzeczywiście posiadają umiejętność bezpiecznego spadania na cztery łapy, nawet z bardzo dużych wysokości. Odwracają swoje ciało w powietrzu tak, aby mięśnie zamortyzowały upadek. Ten obrót jednak wymaga nieco czasu, a więc – paradoksalnie – upadek z niższych wysokości może być dla kota bardziej niebezpieczny. Niezależnie jednak od tego, czy Twój pupil zdąży rozstawić łapy i przygotować się do upadku, uderzenie o ziemię bywa katastrofalne w skutkach. Nierzadko uszkodzeniu ulegają kości lub narządy wewnętrzne.

 

Najczęstsza przyczyna złamań

Złamane kości u kota na ogół są konsekwencją upadku z wysokości. Złamane mogą zostać palce, kość udowa, ramienna, a nawet miednica. Najczęściej jednak złamanie dotyczy jedynie łapy. Może się to wydać dziwne, ale według statystyk zwierzęta niekastrowane częściej ulegają wypadkom kończącym się złamaniem. Dlaczego? Niezaspokojone popędy domagają się ujścia i mobilizują zwierzę do szukania dróg ucieczki z domu.

 

Co zrobić, jeśli kot złamie łapę?

Jeśli zauważyłeś u swojego kota zmianę w chodzie, która mogłaby wskazywać na złamanie, jak najszybciej zawieź go do weterynarza. Nie trzeba bandażować złamanej łapy. Zatamuj krew, jeśli na ciele widać ranę. Pamiętaj, by przewieźć kota do specjalisty w taki sposób, aby nie mógł się on poruszać (każdy ruch może pogłębić uraz).

 

Złamań u kota nie należy bagatelizować. Nieleczone złamania dość często kończą się amputacją. Natychmiastowa interwencja jest więc bardzo ważna. Jeśli koszty operacji są zbyt wysokie, zapytaj weterynarza, czy nie można rozłożyć kosztów na raty.

 Komentarze