Co o zwierzętach powinny wiedzieć dzieci? Jakie książki podsunąć maluchowi?

2017-03-22
Co o zwierzętach powinny wiedzieć dzieci? Jakie książki podsunąć maluchowi?

Nawet, jeśli nie macie w domu pupila, to książki o zwierzętach i z ich udziałem muszą trafić w ręce Waszego dziecka! Poznawanie sekretów zwierzęcego świata rozbudza ciekawość oraz stymuluje rozwój emocjonalny i intelektualny.

Jakie książki wybrać? Dla malucha odpowiednie będą kolorowo ilustrowane przygody zwierzaków lub książeczki obrazkowe. Z biegiem lat, podsuwaj dziecku więcej treści i książek o walorze edukacyjnym.


Szczeniaczek”, Dorota Skwark

„Szczeniaczek” to zabawna rymowana historyjka z morałem, której bohaterem jest mały dalmatyńczyk. Jego łaciata sierść wzbudza ciekawość innych zwierzątek – piesek wyróżnia się swoim wyglądem wśród pozostałych. Książka uczy, że bycie innym niż wszyscy to cecha wyjątkowa i nie powinniśmy się jej wstydzić. Pokazuje, jak ważna w życiu każdego z nas jest samoakceptacja, z której płynie poczucie własnej wartości, niezależnie od tego, jak bardzo odstajemy od reszty. Książkę znajdziesz pod tym linkiem: http://livro.pl/ksiazki/dla-dzieci/zwierzeta-natura.html

 

Animalium. Muzeum zwierząt”, Jenny Broom, Katie Scott

100 stron, które ukazują piękno i bogactwo królestwa zwierząt. Album przedstawia 160 wyjątkowych gatunków pochodzących z różnych stron świata i z różnych czasów, także tych pradawnych. Nie jest to jednak zwyczajna książka z obrazkami. Wszystkie wyróżnione w tym wydaniu zwierzęta zostały zaprezentowane na całostronicowych ilustracjach, które stylistycznie nawiązują do rycin ozdabiających stare księgi. Wybór gatunków do albumu nie był przypadkowy. Znajdziemy tu najbardziej wyjątkowe i niesamowite oraz najciekawsze okazy z całego świata. Każdy krótko i przystępnie scharakteryzowany.

 

Zrozumieć zwierzęta”, Temple Grandin, Catherine Johnson

Temple Grandin cierpi na autyzm. Mimo to jest osobą sprawnie funkcjonującą w społeczeństwie. Co więcej – Temple Grandin zrobiła karierę naukową, zdobywając tytuł profesora uniwersyteckiego i doktora zootechniki. Swoją popularność wykorzystuje do propagowania wiedzy o autyzmie i uczy empatii wobec zwierząt. Jej książka stanowi niezwykłe źródło wiedzy na temat emocjonalności naszych małych podopiecznych. Autorka zarówno przez zdobytą wiedzę, jak i specyfikę swojej choroby, o wiele celniej niż większość z nas ocenia sposób postrzegania świata przez zwierzęta. Grandin tłumaczy, dlaczego zwierzaki przywiązują się do ludzi i w jaki sposób kształtują się w nich rozmaite emocje, takie jak strach, tęsknota, ból, radość. Uczy nas, jak rozumieć je lepiej i jak właściwie odczytywać sygnały, które nam wysyłają. To lektura, po którą w pierwszej kolejności powinni sięgnąć rodzice, zwłaszcza Ci, którzy planują ulokować u siebie nowego domownika. Książka będzie zrozumiała również dla starszych dzieci, ponieważ jest napisana ciekawie i przystępnie.Komentarze