Co wiedzieć, by wybrać idealne terrarium?

2015-03-16
Co wiedzieć, by wybrać idealne terrarium?

Wszyscy miłośnicy gadów i płazów, którzy chcą mieć w domu pochodzącego z tej grupy dodatkowego lokatora, powinni zadbać o odpowiednie dla niego warunki. Aby stworzenie czuło się bezpiecznie i było zdrowe, trzeba mu sprawić porządne terrarium.

Pomyśl, zanim kupisz

Nasz podopieczny będzie w terrarium spędzał większość czasu i musi czuć się w nim komfortowo. To temu czynnikowi, w pierwszej kolejności, należy podporządkować standard i wyposażenie jego „domostwa”. Musi ono, przede wszystkim, odpowiadać rozmiarom zwierzęcia. Dlatego kupując, powiedzmy, młodego legwana zielonego, liczmy się z faktem, że gdy dorośnie, jego długość przekroczy obecne kilkadziesiąt centymetrów.

Nigdy nie kupujmy terrarium dopiero po zakupie zwierzaka. Nowy dom ma czekać na jaszczurkę, węża czy żółwia zaraz, gdy ten zjawi się w naszych czterech kątach. Poza tym, terrarium ma symulować warunki, w jakich naturalnie przebywałby pupil. Oczywistym jest, że przedstawiciele każdego gatunku mają swoje potrzeby – jednym musimy zapewnić suchy klimat, innym wilgotny. Dla jednych odpowiednim podłożem będzie piasek, dla innych ziemia. O tym wszystkim musimy pomyśleć zanim zdecydujemy się na zakup terrarium. Jeżeli osobnik ma mieć zapewnioną wilgoć, nie wkładajmy go do pojemnika z drewna, bo konstrukcja zapleśnieje. Na uniknięcie zwykle kosztownych błędów, pozwoli nam poszerzenie wiedzy na temat danego gatunku. Jeśli jesteśmy początkującymi hodowcami, zdajmy się na wskazówki ekspertów, a przede wszystkim nie budujmy terrarium samodzielnie. Własny projekt to ciekawy i tani sposób, ale dla bardziej doświadczonych osób.

 

Wyposażenie wnętrza

Terrarium należy wyposażyć we właściwe podłoże. Najpopularniejsze to: piasek, torf, włókna kokosowe, kora, wermikulit itd. Równie ważne jest ogrzewanie i oświetlenie. Ogrzewamy zazwyczaj kablami grzewczymi lub matą grzewczą. Oświetlenie zaś umożliwia nam obserwację, ale także ogrzewa zwierzaka. Niektóre gatunki wymagają naświetlania promieniami UV. Przydatnym urządzeniem jest zaś termoregulator. W terrarium umieszczamy basen czy miskę z wodą, jeśli wymaga tego nasz nowy domownik. Warto też zainwestować w ozdoby: gałązki, kamienie, korę, rośliny.

 

Elżbieta GwóźdźKomentarze