Czy da się oduczyć psa szczekania?

2019-02-06
Czy da się oduczyć psa szczekania?

Niektóre psy potrafią być bardzo hałaśliwe, co może przeszkadzać domownikom lub sąsiadom. Na szczęście są skuteczne sposoby, które pozwalają wpłynąć na zachowanie psa.

Szczekanie u psów pełni różne funkcje – i z tego warto zdać sobie sprawę, nim zabierzemy się do tresury. W odległych czasach psy strzegły ludzkich osad przed intruzami oraz niebezpiecznymi zwierzętami. Szczekaniem sygnalizowały zbliżające się niebezpieczeństwo. To właśnie dzięki swojej hałaśliwości mogły się przydać człowiekowi. Dziś jest inaczej. Psy nie muszą już strzec ogniska domowego. Staramy się więc wyrugować u nich atawistyczne zachowania, polegające na obronie terytorium przed obcymi. Najbardziej pożądaną przez właścicieli cechą jest spokój i obojętność wobec obcych ludzi oraz innych psów. Niektóre czworonogi bywają jednak wyjątkowo krnąbrne.

 

Czy można poskromić krnąbrnego psa?

Trudno udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Z jednej strony poprzez odpowiednią tresurę można wywrzeć zauważalny wpływ na zachowanie psa, z drugiej jednak jej powodzenie zależy od indywidualnego przypadku. Psy myśliwskie na przykład bardzo trudno oduczyć szczekania w określonych sytuacjach. Jeśli Twój ulubieniec szczeka w reakcji na zasłyszane w korytarzu kroki lub na widok innych psów, być może należy do rasy myśliwskiej. Szczekanie u psów myśliwskich jest cechą dziedziczną, w związku z czym trudniej je zwalczyć niż na przykład u molosów.

 

Jak wywrzeć wpływ na zachowanie psa?

Można jednak uzyskać całkiem satysfakcjonujące rezultaty dzięki konsekwentnemu nagradzaniu psa za spokój. Można starać się zmniejszyć jego wrażliwość na odgłosy dochodzące z podwórka czy klatki schodowej. Jak? Nie głaszcz swojego pupila w sytuacji, gdy jest silnie pobudzony i szczeka. W ogóle unikaj wszelkiego kontaktu z nim, jeśli jesteście w miejscu, w którym możesz sobie pozwolić na pozostawienie go samego. Dzięki konsekwentnemu okazywaniu dezaprobaty można osiągnąć pożądany efekt. Pies nauczy się, że nie akceptujesz pewnych jego zachowań i będzie się starał pozyskać Twoją przychylność, zachowując spokój.

 

W wyjątkowo trudnych przypadkach rozwiązaniem mogą się okazać specjalne kursy przeznaczone dla właścicieli psów, na których adepci uczą się technik egzekwowania posłuszeństwa u swoich czworonożnych pupili.

 Komentarze