Czy Twój kot potrzebuje towarzystwa?

2019-05-21
Czy Twój kot potrzebuje towarzystwa?

Każdemu opiekunowi leży na sercu dobro swojego pupila, co nieraz pociąga za sobą trudne decyzje. Taką decyzją może być na przykład adopcja kolejnego zwierzaka. Czy to rozsądny krok?

Jeśli odnosisz wrażenie, że Twój kot zrobił się ostatnio niemożliwy (skacze z miejsca na miejsce, strąca przedmioty z półek, nie daje Ci spać) albo zauważasz u niego oznaki znudzenia czy smutku, może Ci się wydawać, że doskwiera mu samotność. Wielu opiekunów w takiej sytuacji decyduje się w dobrej wierze na adopcję drugiego kota, sądząc, że rozwiąże to problemy. Niesłusznie. Dlaczego? O tym poniżej.

 

Kiedy nie warto przygarniać nowego kota?

Nigdy nie przygarniaj drugiego kota tylko dlatego, że Twój pupil stwarza problemy. Na pewno nie wynikają one z braku kociego towarzystwa! Koty w odróżnieniu od wielu innych zwierząt domowych nie są zwierzętami stadnymi – to samotni łowcy, którzy strzegą zazdrośnie swojego terytorium. Adopcja nowego kota może więc doprowadzić do konfliktu między zwierzakami. Nowy gość zawsze jest dla kota niepożądany. W niektórych domach daje się wprawdzie zaobserwować przejawy więzi emocjonalnej między dwoma kocimi osobnikami, ale należy pamiętać, że nie są to przypadki częste. Wśród kotów jedyną trwałą więzią jest więź matki z potomstwem.

 

Dzielenie mieszkania z innymi osobnikami

Koty udomowione wykazują daleko idącą elastyczność w przystosowywaniu się do zastanych warunków. Mogą więc nauczyć się żyć z innymi osobnikami w zamkniętej przestrzeni mieszkania. Czasem nawet przywiązują się do innych kotów, zwłaszcza jeśli osobniki pochodzą z tego samego miotu. Ale kot z natury jest zwierzęciem samotniczym. Potrafi nawiązać przyjazny kontakt ze swoim otoczeniem, ale wysyła też wiele sygnałów oznaczających dystansowanie się. Nie jest to cecha jego osobniczego charakteru – to jego natura. Nie należy więc próbować uczynić kota bardziej „towarzyskim” - takie usiłowania zawsze spełzną na niczym.

 

Jak zachowują się koty wobec intruzów?

Koty mogą przejawiać różne postawy wobec nowych towarzyszy. Po oswojeniu się z obecnością nowego osobnika albo go unikają i żyją na swoim wydzielonym terytorium, albo okazują mu na różne sposoby swoją niechęć (która może być niezauważona przez opiekuna). Rzadko kiedy nawiązują więź emocjonalną z innym osobnikiem.

 

Dlatego jeśli zadajesz sobie pytanie postawione w tytule, wiedz, że adopcja nowego kota w niczym nie pomoże. Rozwiązania bieżącego problemu należy szukać gdzie indziej.

 Komentarze