Dlaczego warto mieć szynszylę?

2019-02-06
Dlaczego warto mieć szynszylę?

Szynszyle to urocze, małe zwierzątka o puchatym futerku. Jeśli nie przepadasz za psami, a i koty nie wywołują w Tobie cieplejszych uczuć, może akurat szynszyla będzie w sam raz?

Szynszyle są spokrewnione z innymi gryzoniami, ale za to z całą pewnością są o wiele sympatyczniejsze od swoich włochatych pobratymców. Mają szare futerko i przypominają trochę powiększone chomiki, ale różnią się od nich wieloma cechami. Chciałbyś zaopiekować się szynszylą? Dowiedz się najpierw kilku istotnych rzeczy, zanim podejmiesz decyzję.

 

Środowisko naturalne szynszyli

Szynszyle zachowują się w charakterystyczny sposób i z tego względu nie każdemu miłośnikowi zwierząt mogą przypaść do gustu. Zachowanie tych małych gryzoni jest związane z ich pochodzeniem i wykształconymi przez ewolucję mechanizmami. I tak np. w swoim naturalnym środowisku, czyli w południowoamerykańskich Andach, ze względu na małe rozmiary i płochliwą naturę, które narażały je na niebezpieczeństwo ze strony drapieżników, żyją za dnia w jaskiniach, gęstym gąszczu leśnym lub w rozpadlinach. Na żer wybierają się dopiero po zmroku. Żywią się korzeniami oraz kwiatami niektórych gatunków kaktusów, a także nasionami krzewów i traw.

 

Jak hodować szynszyle?

Szynszyle są zwierzętami żyjącymi w grupie – warto wziąć to pod uwagę. Aby zadbać o dobre samopoczucie swojego pupila, nie skazuj go na samotne życie. Najlepiej kupić dwie lub więcej szynszyli i umieścić je w obszernej klatce, która powinna stać przy oknie, ale tak, by zwierzątka nie były narażone na przeciągi oraz bezpośredni kontakt ze słońcem.

W dzień szynszyle są spokojne i często śpią, uaktywniają się dopiero z nastaniem nocy. Dlatego zastanów się kilka razy, zanim podejmiesz decyzję o umieszczeniu klatki w pobliżu swojego łóżka. Warto w tym miejscu zauważyć, że dla osób uczulonych na sierść innych zwierząt szynszyle będą w sam raz, ich futerko nie wywołuje bowiem żadnych reakcji alergicznych.

 

Szynszyle są niesłychanie urokliwymi stworzeniami, ale ze względu na swój dobowy rytm nie każdemu mogą odpowiadać. Raczej nie są odpowiednimi zwierzątkami dla dzieci, ponieważ za dnia zachowują się powściągliwie i okazują raczej niechęć wobec interakcji. W domowych warunkach przeżywają od 18 do 22 lat.

 

 Komentarze