Dom tymczasowy dla zwierząt – czym jest i jak go założyć?

2015-03-16
Dom tymczasowy dla zwierząt – czym jest i jak go założyć?

Przebywanie w domu tymczasowym to dla zwierzaka krótki, ale bardzo ważny etap w życiu. Etap pomiędzy okrucieństwem, jakiego doznał ze strony człowieka, a znalezieniem nowego, kochającego domu na stałe. Jeśli nie możesz adoptować bezdomnego psa lub kota, przygarnij go do siebie tymczasowo.

Tymczas – co to takiego?

Codziennie do schronisk i fundacji prozwierzęcych trafiają bezdomne zwierzęta – głównie porzucone psy i koty, nierzadko wygłodzone oraz zaniedbane. Często są to kilkutygodniowe szczenięta lub kociaki, błąkające się dłuższy czas, schorowane i okaleczone czworonogi, a także ofiary pseudohodowców. Wszystkie mają szansę na nowe życie, u boku nowego właściciela, ale znalezienie domu stałego dla każdego z nich nie jest proste – rzadko jest to kwestia kilku dni – raczej tygodni i miesięcy. Uratowane zwierzaki są zwykle za słabe, za młode lub za stare, a także zbyt chore, by czas oczekiwania na adopcję przetrwać w schronisku, gdzie jest zimno, tłoczno, a niekiedy niebezpiecznie. Dom tymczasowy, zwany też DT lub „tymczasem” to miejsce, w którym czworonogi dochodzą do siebie w dobrych warunkach. Taki dom może stworzyć każdy z nas, jeśli tylko ma wystarczająco dużo czasu i miłości, by przez kilka tygodni zaopiekować się porzuconym zwierzęciem i pomagać w poszukiwaniu stałego właściciela.

W domu tymczasowym pies czy kot ma szansę na powrót do normalności. Jest lepiej karmiony niż w schronisku, ma ciepłe i wygodne posłanie, a przede wszystkim jest obdarzony uwagą człowieka, który ma czas wyjść z nim na spacer, pobawić się, a także podać mu leki i zawieźć go do weterynarza. Zwierzak zaczyna lepiej wyglądać, zdrowieje, jest szczęśliwszy, a tym samym gotowy na przeprowadzkę do domu stałego. Tymczasowy właściciel przeprowadza także wstępną socjalizację zwierzęcia, uczy go czystości, posłuszeństwa i reagowania na podstawowe komendy. Bez domu tymczasowego ten sam pies czy kot przebywający w schronisku byłby wciąż wystraszony, samotny, nieprzystosowany i zdewastowany psychicznie, a więc jego szansa na adopcję oddalałaby się coraz bardziej.


Każdy może założyć dom tymczasowy

W tym celu wystarczy zgłosić się do jednej z fundacji pomagających bezdomnym zwierzętom, działających najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Pracownicy udzielą nam dokładnych informacji, jak powinniśmy się przygotować do przyjęcia czworonoga na tymczas. Nie musimy spełniać żadnych wysokich kryteriów – wystarczy, że chętnie oddamy zwierzakowi swój czas, wykażemy się wobec niego cierpliwością i zapewnimy mu ciepło oraz należytą opiekę, bezpieczeństwo i miłość. Tymczasowy właściciel nigdy nie zostaje sam z nowym lokatorem i obowiązkami – fundacja finansuje karmę oraz leczenie weterynaryjne, a pomocą służą także wolontariusze. Niemniej, dobrze jest posiadać wiedzę na temat danego gatunku i doświadczenie w opiece nad zwierzętami. Wśród domowych zasobów warto mieć podstawowe rzeczy dla psa czy kota – legowiska, kocyki, kuwetę, miski i kilka zabawek. Domy tymczasowe powstają głównie z myślą o psach i kotach, ale podobnej pomocy często potrzebują też gryzonie, a nawet dzikie zwierzęta, takie jak jeże czy ptaki, które po leczeniu zostają wypuszczane na wolność.

Zwierzaki zostają w domach tymczasowych na różne okresy czasu. Niektóre na kilka dni, inne na kilka tygodni lub miesięcy, jeszcze inne parokrotnie zmieniają DT zanim znajdzie się dla nich dom stały (jako tymczas nie zawsze będziemy mogli przygarnąć podopiecznego na czas nieokreślony, ale nawet tydzień czy kilka dni będą miały dla niego ogromne znaczenie).


Elżbieta GwóźdźKomentarze