Higiena yorka - jak o nią zadbać?

2017-09-27
Higiena yorka - jak o nią zadbać?

Psy zawsze wymagają czasu i uwagi, ale yorkshire terrier to jedna z ras, o które należy dbać szczególnie. Są to bowiem pieski bardzo delikatne i podatne na różnego rodzaju choroby związane z nieprzestrzeganiem podstawowych zasad higieny. Co warto wiedzieć o higienie yorków?

Kąpiel jest bardzo ważna

Tak, czworonogi te należy regularnie myć, nawet jeśli za tym nie przepadają: co dwa lub trzy miesiące. Pierwsza kąpiel powinna się przypadać na dziesiąty tydzień życia psiaka. Istotne są również środki pielęgnacyjne, których używamy podczas mycia. Nie powinny być to preparaty z najniższej półki. Nie chcemy chyba narazić swojego pupila na przykre konsekwencje, takie jak przesuszenie skóry albo uszkodzenie pięknej sierści. Zainwestujmy zatem w porządne środki do kąpieli.

 

Dbanie o wrażliwe miejsca

Szczególną uwagę podczas mycia powinniśmy zwracać na te miejsca, które u yorka są najbardziej narażone na przykre infekcje. Są to uszka, oczka oraz ząbki psiaka. Ważna jest również odpowiednia higiena miejsc intymnych. Należy też zadbać o pazurki zwierzęcia.

 

Pielęgnacja sierści

Yorkshire terriera należy szczotkować. Szczotkowanie ma na celu pozbycie się starego naskórka, pobudzenie krążenia oraz przewietrzenie skóry. Czynność ta powinna być wykonywana delikatnie i z dużą dozą cierpliwości, aby york się nie zniechęcił i nie uciekał.

 

Jak szczotkować yorka?

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że sierść psa tej rasy bardzo się elektryzuje, dlatego szczotka, którą się go czesze, powinna mieć właściwości antystatyczne. Z tego samego powodu yorshire terrier musi być szczotkowany na mokro, przy użyciu specjalnych preparatów i odżywek. Nie tylko zapobiegną one elektryzowaniu się sierści, ale też sprawią, że będzie ona zdrowsza i bardziej lśniąca. Poza tym dużo łatwiej będzie się rozczesywać, a my unikniemy kołtunów u naszego zwierzaka. Warto również pamiętać o tym, żeby czworonoga szczotkować delikatnie i spokojnie, aby się nie bał i nie odczuwał żadnych nieprzyjemności związanych z zabiegiem. Dlatego właśnie dobrze jest zainwestować w szczotkę, która będzie idealnie dobrana do sierści naszego yorka.

Yorki są delikatne i trzeba o nie bardzo dbać. Warto zapoznać się z zasadami ich pielęgnacji jak najszybciej. Dowiedz się więcej o psach rasowych i miej pewność, że postępujesz właściwie ze swoim Yorkiem. Poświęcaj czworonogowi sporo czasu i obserwuj jego zachowanie na co dzień. Jeżeli cokolwiek się zmieni i wzbudzi Twój niepokój - skonsultuj to z weterynarzem jak najszybciej.Komentarze