Jak odchudzić czworonoga?

2018-07-13
Jak odchudzić czworonoga?

Żywienie psa – wydawać by się mogło – nic trudnego. Tymczasem wielu właścicieli nieświadomie przekarmia swoich pupili, a powrót czworonoga do prawidłowej wagi nie jest łatwy. Co zatem zrobić, by nie dopuścić do otyłości u psa i jak sobie z nią poradzić, kiedy stanie się już faktem?

Specjaliści od zdrowego żywienia psów opracowują karmy dostosowane do potrzeb żywieniowych zwierząt. Co ważne, dotyczy to zarówno pupili całkowicie zdrowych, jak i tych z różnymi dolegliwościami. Zacznijmy jednak od początku.

 

Ile powinien jeść pies?

To najczęstsze pytanie właścicieli czworonogów. Oszacowanie rzeczywistego zapotrzebowania psa na składniki odżywcze może być trudne. Dlatego producenci karm dla czworonogów podają na opakowaniach zalecane dzienne porcje. Jeśli pies dostaje posiłek dwa razy dziennie, ilość podaną na opakowaniu należy podzielić na dwa posiłki.

Wybierając karmę dla swojego pupila, należy odpowiednio dopasować ją do jego potrzeb. Inne potrzeby żywieniowe mają szczenięta, odmienne psy pracujące i bardzo aktywne, a jeszcze inne te, które cierpią na nadwagę lub są otyłe.

 

Dlaczego psy tyją?

Nadmierna masa ciała zwierzęcia to nie tylko wynik jego przekarmiania, ale również predyspozycji. Kiedy należy szczególnie uważać na to, co i w jakich ilościach podajemy zwierzęciu? Oto kilka wskazówek:

  • Tyciem zagrożone są szczególnie następujące rasy psów: spaniel, cocer spaniel, beagle, szkocki terier, cavalier King Charles oraz jamnik długowłosy.
  • Większy przyrost masy ciała zauważyć można również u psów, które nie ukończyły jeszcze 10 roku życia.
  • Duże tendencje do tycia mają suki, które poddane zostały zabiegowi sterylizacji.
  • Predyspozycje do tycia będą miały również czworonogi, które zmagają się z zaburzeniami metabolicznymi (np. cukrzyca, niedoczynność tarczycy, antykoncepcja hormonalna itd.).
  • Niska aktywność fizyczna to jeden z najczęstszych problemów, który prowadzi do tycia zwierzęcia, a wynika ze złego trybu życia właściciela i braku czasu dla czworonoga (zbyt krótkie spacery).

 

Jak poradzić sobie z nadwagą i otyłością u psa?

Nadmierna masa ciała to obecnie jeden z najpoważniejszych problemów, jakie występują u czworonogów. Szacuje się, że już 10% psów jest otyłych, a 39% tych czworonogów cierpi na nadwagę. Sklep zoologiczny https://SklepZoologic.pl oferuje karmy dostosowane do potrzeb takich psów.

Dieta weterynaryjna oparta o karmę dla psów z nadwagą pozwala skutecznie obniżyć ich masę ciała i powrócić do prawidłowej wagi. Ponieważ skład karm komponowany jest przez specjalistów z zakresu żywienia psów, są one bezpieczne dla zdrowia czworonogów i dostarczają wszystkich niezbędnych podczas takiej diety składników odżywczych. Przykładem karmy dla psów otyłych jest Weight Control.

Odchudzanie psa warto prowadzić pod kontrolą lekarza weterynarii. Podczas zrzucania zbędnych kilogramów istotna jest bowiem zarówno kontrola zdrowia zwierzęcia, jak i dobór właściwej karmy.

 

Czy mój pies ma nadwagę?

W ocenie tego, czy pies ma właściwą masę ciała, czy też dźwiga już zbędne kilogramy, może pomóc lekarz weterynarii. W przypadku rasowych psów prawdopodobnie porówna wagę psa z wzorcową masą dla konkretnej rasy. Samodzielnie możemy natomiast porównać wagę pupila z jego masą w wieku 12 miesięcy. Kiedy pies osiąga około roku życia, dorasta bowiem do optymalnej dla siebie masy ciała.

Inny sposób to test żeber. Jeśli kładąc dłoń na boku pupila, jesteśmy w stanie wyczuć żebra, możemy być spokojni. Jeśli natomiast jest to trudne, pies prawdopodobnie ma już nadwagę.

 

Wobec powszechnego problemu nadwagi u psów dbanie o prawidłową masę pupila jest niezwykle istotne. Zdecydowanie lepiej bowiem zapobiegać problemom, niż później stawiać czoło schorzeniom, które wynikają z otyłości.

 Komentarze