Jak oswoić psa z kotem?

2019-05-21
Jak oswoić psa z kotem?

I czy jest to możliwe? Czy Twoi pupile nie pogryzą się przy pierwszej lepszej okazji, gdy nie będziesz patrzeć? Poniżej rozstrzygniemy wszystkie wątpliwości.

Nie bez powodu mówimy o niektórych parach małżeńskich, że żyją ze sobą jak pies z kotem. Porzekadło to, zadomowione w naszym języku, wyraża pewną powszechną prawdę: przedstawiciele tych dwóch gatunków niespecjalnie za sobą przepadają. Dlaczego tak się dzieje? I czy można temu jakoś zaradzić, jeśli chcemy mieć zarówno psa, jak i kota?

 

Urokliwa przyjaźń

Jest wiele przykładów, które przeczą przekonaniu kryjącemu się we wspomnianym przysłowiu. Zdarzyło Ci się zapewne co najmniej raz zobaczyć spokojnego i przyjaźnie nastawionego psa w kocim towarzystwie. Czy taka wzajemna więź nie jest urokliwa, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę instynktowną niechęć jednego gatunku do drugiego? Oswojenie psa z kotem oraz kota z psem jest jak najbardziej możliwe.

 

Dlaczego psy i koty się nie lubią?

Dlatego że porozumiewają się ze światem zupełnie innymi językami. Wyobraź sobie, że chcesz dogadać się z obcokrajowcem, który nie zna Twojego języka. Byłoby to trudne, prawda? Mniej więcej tak właśnie jest z komunikacją między dwoma różnymi gatunkami zwierząt. Przedstawiciel jednego gatunku może częściowo odgadnąć intencje reprezentanta innego gatunku na podstawie sygnałów mimicznych, wydawanych dźwięków, postawy i ruchów ogona. Ale właśnie tylko częściowo. Grunt więc to pozwolić psu i kotu wypracować swój własny system porozumienia się.

 

Jak oswoić psa z kotem?

Jeśli zależy Ci na tym, aby mieć psa i kota, najlepiej przygarnij szczeniaczka i małe kociątko. Im zwierzę młodsze, tym łatwiej uczy się „języków obcych”, co daje większą szansę na wzajemne porozumienie. Trudniej jest oswoić starsze psy i koty – trzeba się niestety liczyć z wieloma wzajemnymi nieporozumieniami na początku. Zawsze nad tymi pierwszymi kontaktami powinien czuwać właściciel. Nie staraj się jednak odgrywać roli „mediatora” - daj zwierzakom swobodę we wzajemnym poznawaniu się. Ingeruj jedynie wtedy, kiedy jest to konieczne.

 

Psy i koty mogą żyć ze sobą w komitywie, o ile pod dozorem opiekuna nauczą się ze sobą porozumiewać. W przypadku dorosłych zwierząt może to być utrudnione, ale nie niemożliwe. A kiedy już uda Ci się dopiąć swego, koniecznie utrwal tę chwilę na zdjęciu!

 Komentarze