Jak posadzić rośliny w akwarium?

2017-07-19
Jak posadzić rośliny w akwarium?

Rośliny to niezastąpiony element każdego akwarium. Pełnią wiele istotnych funkcji, więc nie może ich zabraknąć w żadnym zbiorniku zamieszkiwanym przez rybki. Z artykułu dowiecie się między innymi: w jakim celu sadzi się rośliny w akwarium, jak to robić, w jakich pojemnikach oraz jak wybrać rośliny?

Jaką rolę pełnią rośliny w akwarium?

Poza oczywistymi walorami estetycznymi rośliny w akwarium spełniają wiele funkcji istotnych dla prawidłowego rozwoju i dobrego samopoczucia ryb.

  • Rośliny wzbogacają ekosystem w tlen, który jest rybkom niezbędny do przeżycia, podobnie jak innym zwierzętom zamieszkującym zbiornik. Oczywiście obecnie rolę tę z powodzeniem przejmują nowoczesne filtry i napowietrzacze, ale nadal rośliny pozostają istotnym źródłem tlenu.

  • Wzbogacają dietę ryb akwariowych.

  • Stanowią schronienie dla ryb i dają im możliwość eksploracji zbiornika - podnoszą ich dobrostan.

  • Zapewniają ochronę narybkowi.

 

Jak sadzić rośliny?

Prawidłowa technika sadzenia roślin w akwarium ma znaczenie z dwóch powodów: przede wszystkim zapewnia roślinom odpowiednie warunki do zdrowego wzrostu, a poza tym zapobiega ich wydostawaniu się z podłoża.

Rośliny można sadzić zarówno przed wlaniem wody do zbiornika, jak i już po tym. Jednak znacznie prościej jest to zrobić, gdy akwarium jest puste lub tylko częściowo zalane wodą. Roślinkę warto najpierw wypłukać bieżącą wodą i usunąć uszkodzone liście lub pędy. Na dnie akwarium wykładamy warstwę torfu, który zapewni roślinom składniki odżywcze, a następnie wsypujemy żwirek lub kamyki. Rękami lub łyżką robimy dołek, w którym umieszczamy roślinę, i przysypujemy jej korzenie. Warto rozpoczynać sadzenie od tyłu akwarium, gdzie umieszczamy najwyższe rośliny, stopniowo przechodząc do przodu i roślin najniższych. Dzięki temu akwarium będzie bogate w roślinność, która jednak nie przysłoni nam widoku.

 

Gdzie kupić rośliny?

Wyłącznie w sprawdzonym sklepie akwarystycznym, który dba o ich wysoką jakość. Takim sklepem jest Planta Garden - znajdziecie tu kilkadziesiąt gatunków roślin akwariowych oraz uzyskacie porady co do ich pielęgnacji. Sklep oprócz sprzedaży roślin zajmuje się ich hodowlą wodną i in vitro. Dlatego możecie mieć pewność, że zakupione rośliny będą w dobrej kondycji. Możecie też liczyć na błyskawiczną wysyłkę.

 

Czy potrzebujemy pojemników?

W zasadzie nie - rośliny będą dobrze rosły w żyznym podłożu i przy odpowiednim oświetleniu. Jednak dla uzyskania ładnego, interesującego efektu warto pokusić się o posadzenie choćby jednej roślinki w specjalnym naczyniu. Mogą to być ceramiczne skałki lub dzbanuszki, groty i inne.

Pełną ofertę roślin akwariowych oraz wiele wyjątkowych dekoracji do akwarium znajdziecie na stronie https://www.plantagarden.pl/23-sklep-rosliny-akwariowe

Jeśli więc Wasze akwarium świeci pustkami i brakuje w nim roślin, sprawdźcie ofertę Planta Garden i wypełnijcie swoje akwarium soczystą zielenią.Komentarze