Jak prawidłowo dbać o zęby psa?

2015-08-12
Jak prawidłowo dbać o zęby psa?

Każdy właściciel psa ma obowiązek pielęgnować uzębienie swojego czworonoga. Wielu jednak robi to stanowczo za rzadko lub nieprawidłowo. Tymczasem takie zaniedbanie ma ogromny wpływ na stan zdrowia naszego pupila.

Pies o zdrowych zębach to pies szczęśliwy. Choć sam raczej nie upomni się o ich wyczyszczenie, my powinniśmy pamiętać o tym codziennie.


Dlaczego Twój pies musi mieć czyste zęby?

Psy, podobnie jak ludzie, cierpią z powodu chorych zębów i dziąseł. Tak samo jak u nas, również u psów stan jamy ustnej świadczy o ogólnym stanie zdrowia. Odkładanie się kamienia nazębnego lub brzydki zapach z pyska wcale nie jest niczym normalnym. Brak regularnego czyszczenia zębów skutkuje chorobami dziąseł i przyzębia, a w dalszej kolejności przyczynia się do występowania groźnych infekcji, a nawet niewydolności nerek czy wątroby, zapalenia stawów lub uszkodzenia wsierdzia serca.

Poświęcenie kilku chwil na wieczorne czyszczenie pyszczka oddali od Twojego psa ryzyko tych wszystkich chorób i powikłań. Zęby czyścimy psu codziennie, koniecznie przy użyciu specjalnej pasty dla czworonogów – nasza zawiera fluor, a ponieważ zwierzak nie wypluwa pasty, ale ją połyka, może się nim zatruć. Szczoteczka dla psiaka wygląda za to jak ta, której sami używamy, choć często wygodniejsze okazują się być szczoteczki nakładane na palec. Oprócz mycia, pies powinien dostawać także gryzaki i smakołyki czyszczące oraz jeść suchą karmę, która pomaga w usuwaniu płytki nazębnej.


Smaczna higiena

Nie da się ukryć, że psy nie są fanami zaglądania im do pyska, a już tym bardziej szperania w zębach. Ale możemy je do tego przyzwyczaić, pod warunkiem, że zrobimy to jeszcze w wieku szczenięcym. Psa oswajamy z tym stopniowo, najpierw myjąc mu delikatnie zęby samym gazikiem zmoczonym w wodzie, później dając mu posmakować pastę, którą zacznie traktować jak przysmak (nadal stosujemy gazik). Gdy już pupil będzie cierpliwie znosił czyszczenie, wprowadzamy szczoteczkę. W pierwszej kolejności przyzwyczajamy go do mycia zębów trzonowych i przedtrzonowców, dopiero później kłów i siekaczy. Uważajmy, by robić to delikatnie, okrężnymi (trzonowce i przedtrzonowce) i posuwistymi (kły i siekacze) ruchami. Psa nagradzajmy za cierpliwość pochwałami. Po myciu możemy ofiarować mu także smakołyk – szczotkowanie powinno mu się kojarzyć z czymś przyjemnym. Kończmy zabieg zawsze wtedy, gdy zwierzak jest nadal spokojny i nie sprzeciwia się.

Dorosłego psa również możemy przyzwyczaić do mycia zębów, choć będzie to stosunkowo trudniejsze.


Elżbieta GwóźdźKomentarze