Jak przekonać kota do kuwety?

2015-03-18
Jak przekonać kota do kuwety?

Jeśli nie ma możliwości regularnego wypuszczania kota na dwór, by mógł załatwić swoje potrzeby, kuweta jest absolutną koniecznością.

Wybór odpowiedniej kuwety

Dla kota korzystanie ze żwirku czy z piasku jest zupełnie naturalne i będzie sam go szukał, pod warunkiem oczywiście, że zaoferowane mu miejsce będzie dla niego do zaakceptowania. Chodzi tutaj przede wszystkim o rozmiar kuwety. Musi ona być odpowiednio duża, tak, by pozwalała kotu do niej wejść, obrócić się i jeszcze zapewniała trochę dodatkowego miejsca. Kot musi mieć możliwość nawet pobawienia się w niej i rozgrzebania piasku. 

Konieczne jest również, by kuweta stała w miejscu ustronnym. Nikt nie lubi załatwiać swoich potrzeb w towarzystwie – koty, jako zwierzęta ceniące swoją godność, nie należą tutaj do wyjątków. Cichy kąt domu z dala od harmidru jest zawsze najlepszy.

Właściciel zwierzaka powinien pomyśleć też o wysokich ściankach kuwety, co dla kota ma mniejsze znaczenie, ale pozwoli na zatrzymanie całego żwirku wewnątrz.


Delikatna sugestia

Jak już zostało powiedziane, kuwety są dla kota naturalnym wyborem i nie trzeba go do niego zmuszać. Należy raczej „poinformować” zwierzaka, że taka opcja jest i że jest ona przeznaczona dla niego. Robi się to poprzez wstawianie kota kilak razy dziennie do kuwety, umieszczania tam jego odchodów, które pojawiły się w innych miejscach domu, a także poprzez pogrzebanie palcem w żwirku i pokazanie, że jest to fajna zabawa. Należy ponadto pamiętać o odpowiedniej czystości kuwety i pełnym opróżnianiu jej co najmniej raz w tygodniu. Bez tego kot nie będzie chciał do niej wchodzić, nawet jeśli przeszedł pełny trening i nigdy na tym polu nie było problemów.

 Komentarze