Jak uchronić zwierzę przed zaginięciem? Co zrobić, jeśli zginął nasz pies?

2017-02-16
Jak uchronić zwierzę przed zaginięciem? Co zrobić, jeśli zginął nasz pies?

Zaginięcia zwierząt zdarzają się częściej, niż mogłoby się wydawać. Co można zrobić, aby temu zapobiec? Ważne jest przede wszystkim odpowiednie zachowanie oraz akcesoria, które w razie problemu umożliwią identyfikację naszego pupila.

Jak zapobiegać?

Będąc w miejscu, w którym na psa mogą działać nowe, silne bodźce (zapachy, obecność innych zwierząt), nie spuszczajmy go ze smyczy. Dotyczy to zwłaszcza samców – jeśli wyczują zapach cieczki samicy, mogą za nią podążyć. Przed tym problemem uchroni kastracja. Aby ułatwić znalezienie psa w razie zaginięcia, załóżmy mu identyfikator, przypnijmy do obroży adresówkę lub breloczek z numerem telefonu. Możemy też wszczepić podskórny chip w weterynarza. Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny.

 

Odpowiednie akcesoria

Większe bezpieczeństwo podczas spacerów zapewnią szelki spacerowe, które będą stanowić dodatkową ochronę przed ucieczką w razie sytuacji stresowej. Możemy założyć też psu świecącą, widoczną z daleka obrożę lub przyczepić do niej specjalną lampkę sygnalizującą, która pozwala zobaczyć zwierzę nawet z dużej odległości. Szeroki wybór wymienionych akcesoriów, wraz z różnego typu adresówkami i identyfikatorami znajdziemy pod adresem: https://www.naszezoo.pl. Sklep prowadzi również fundację pomagającą bezdomnym zwierzętom – więcej na jej temat przeczytasz tutaj: http://fundacjanaszezoo.pl/.

 

Co zrobić w sytuacji zaginięcia psa?

Przede wszystkim należy niezwłocznie poinformować schronisko miejskie, dostarczając mu jak najdokładniejszy opis zwierzęcia, informacje o miejscu i dacie zaginięcia oraz swoje dane kontaktowe. Warto zadzwonić również do straży miejskiej – osoby widzące błąkającego się samotnie psa, często zgłaszają to właśnie tam. Można wrócić ponownie w miejsce, w którym zaginął nasz pupil: psy często wracają tam, gdzie po raz ostatni widziały swojego właściciela. Możemy zapytać przechodniów czy osoby spacerujące z psami, czy nie widziały naszego zwierzaka. W okolicy porozwieszajmy ogłoszenia z dokładnym opisem psa (najlepiej ze zdjęciem) oraz informacją o tym, czy posiada on chip. Warto zaoferować nagrodę dla znalazcy, aby podnieść skuteczność ogłoszenia. Jeśli pies ma wszczepiony chip, zgłaszamy się do weterynarza, u którego był założony – to on może zidentyfikować znalezione bezpańskie zwierzęta.Komentarze