Jakie zwierzątko wybrać dla dziecka?

2017-03-22
Jakie zwierzątko wybrać dla dziecka?

Pies czy kot? A może chomik? Zaraz, zaraz… Czy najlepszym wyborem nie byłyby przypadkiem rybki? Tymczasem Twój brzdąc raz chce królika, a niedługo potem zmienia zdanie i zdecydowanie bardziej woli świnkę morską. Jakiego zwierzaka kupić dziecku, by wszyscy, łącznie z nowym pupilem, byli zadowoleni?

Mamo, tato, dlaczego jeszcze nie mamy zwierzaka?”

Sąsiad sprawił sobie psa, a u babci ciągle przebywają koty. Poza tym Twoje dziecko coraz częściej ogląda filmy i czyta książki o zwierzętach dla dzieci. Teraz prośba o własne zwierzątko to już tylko kwestia czasu. Czy sprawienie małolatowi pupila to dobry pomysł? Zdecydowanie tak! Nie grymaś więc, ani nie gaś zapału dzieciaka tylko dlatego, że zwierzak to dodatkowy obowiązek. Pomyśl raczej, ile Twoje dziecko może zyskać dzięki małemu towarzyszowi. Niezależnie od tego, czy będzie to psiak, rasowy kot, złota rybka, krab czy mała myszka – każde wymaga opieki i poświęcenia mu części swojego czasu. Dziecko wiedząc, że to od niego zależy, czy zwierzak będzie miał się dobrze, zrozumie, co to znaczy być odpowiedzialnym za drugą istotę.

Skoro wiesz już, że zakup zwierzęcia to nie taki kiepski pomysł jak mogłoby się wydawać, zdecyduj, jakiego rodzaju pupil powinien towarzyszyć Twojemu dziecku. Dzieci zazwyczaj kapryszą, obstając przy tym, że koniecznie muszą mieć białego szczurka lub właśnie taki, a nie inny gatunek rybek. Twierdzą też, że zaakceptują wyłącznie rasowego psa. Ot, najlepiej małego teriera. Zanim zaczniesz przychylać się do ich żądań, sprawdź, skąd bierze się ta upartość. Może się okazać, że Twoja córka chce królika dlatego, że swoim własnym nieustannie przechwala się jej koleżanka z klasy. Wtedy niestety istnieje ryzyko, że to małe włochate stworzenie prędko znudzi się Twojemu dziecku. Co innego, jeśli upodobanie do określonego zwierzęcia wynika z autentycznej ciekawości świata i fascynacji przyrodą. Zanim w Waszych progach zagości nowy domownik, zapytaj swoją pociechę, czy zdaje sobie sprawę z potrzeb, jakie mają myszy, króliki czy papużki. Wówczas dowiesz się też, czy chęć posiadania zwierzęcia nie jest jedynie przelotnym kaprysem.

Pamiętaj, że nie wszystkie zwierzęta mogą w danej chwili nadawać się do dzielenia przestrzeni z Waszą rodziną. Sensu nie ma chociażby kupowanie psa rasy husky, jeśli macie małe mieszkanie i nie jesteście w stanie wygospodarować tyle czasu, by zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu. W tej sytuacji lepiej wybrać lubiącego domowe pielesze kanapowca, kociaka lub futrzanego gryzonia.


A może adopcja?

Stanęło na tym, że Twoje dziecko jest gotowe odpowiedzialnie zająć się psem czy kotem. Jesteście pewni, że mały yorkshire terier w różowym ubranku to najlepszy wybór? Yorki bywają złośliwe, lubią szczekać i nie przepadają za braniem na ręce. Łatwo je zdenerwować i mogą ugryźć. Decydując się na zakup rasowego psa, dowiedz się nieco więcej o charakterze i potrzebach danej rasy. Rozważ też adopcję. Wizyta w schronisku to bardzo pouczające przeżycie. Po niej wzrasta szansa, że Twoje dziecko nigdy nie porzuci żadnego zwierzęcia, a w zajmowanie się pupilem włoży więcej trudu i wyobraźni.Komentarze