Kiedy iść z psem do weterynarza?

2019-02-06
Kiedy iść z psem do weterynarza?

Opieka nad psem sprowadza się nie tylko do karmienia i regularnych spacerów. Równie ważne jest dbanie o zdrowie czworonożnego pupila.

Tytułowe pytanie jest w gruncie rzeczy źle postawione, bo zakłada, że wizyta u weterynarza wymaga specjalnych okoliczności. Zasięgamy porady specjalisty dopiero wtedy, gdy na przykład zaobserwujemy u swojego pupila jakiś niepokojący objaw, który może wskazywać na chorobę. Ale o wiele skuteczniejsza w walce z różnego rodzaju chorobami jest profilaktyka. Należałoby więc udzielić odpowiedzi następującej: do weterynarza należy chodzić regularnie, co najmniej raz do roku. Dlaczego?

 

Co dają regularne wizyty u weterynarza?

Kontrolne wizyty u weterynarza pozwalają wykryć ewentualne choroby we wczesnym stadium i zapobiec ich dalszemu rozwojowi. Im wcześniej wykryjemy chorobę, tym łatwiej zwierzę wróci do zdrowia. Dlatego nie należy traktować wizyty u weterynarza jako ostateczności. Tym bardziej że niektóre schorzenia są na tyle zdradliwe, że nie wywołują żadnych objawów, czyniąc przy tym katastrofalne szkody w organizmie zwierzęcia.

Weterynarz podczas wizyty przeprowadzi badania profilaktyczne, przeanalizuje skład moczu i krwi, ewentualnie zaaplikuje psu środek przeciw pchłom i kleszczom.

 

Pierwsza wizyta u weterynarza

Pierwsza wizyta u weterynarza powinna przypadać na pierwszy rok życia szczeniaka. To czas, kiedy powinno się zaszczepić zwierzę przed takimi chorobami jak nosówka czy parwowiroza. Niezbędne jest również odrobaczanie. Nim wybierzesz się z psem do specjalisty, poobserwuj go, być może rzuci Ci się w oczy coś niepokojącego, co wymagałoby konsultacji z weterynarzem. Podczas pierwszej wizyty ustala się harmonogram szczepień: pierwsza szczepionka przeciwko wściekliźnie powinna przypadać na dziesiąty tydzień życia szczeniaka. Po upływie miesiąca należy zaaplikować psu drugą dawkę szczepionki, łącznie ze szczepionkami przeciw żółtaczce, nosówce czy chorobie Stuttgardzkiej.

 

Podsumowując: pamiętaj, że nie warto czekać na to, aż zauważysz pierwsze objawy choroby u swojego psa. Lepiej co jakiś czas składać wizyty kontrolne u weterynarza, aby w porę interweniować i zapobiegać rozwojowi ewentualnych chorób.

 Komentarze