Klatka kennelowa dla psa – kiedy ją wprowadzić?

2019-11-15
Klatka kennelowa dla psa – kiedy ją wprowadzić?

Klatka kennelowa to więzienie dla psa? Na pewno nie, pod warunkiem, że pełni funkcję bezpiecznego azylu. Dobrze wprowadzony kennel może ułatwić życie – zarówno właścicielowi, jak i samemu psu. Kiedy jest odpowiedni czas na klatkę kennelową?

Kennel dobry dla każdego

Niezaznajomieni z tematem sądzą, że trzymanie psa w klatce kennelowej to rozwiązanie dla leniwych właścicieli. Niektórzy uparcie twierdzą nawet, że kennel jest jak więzienie i psy cierpią w nim katusze. Na szczęście fakty przeczą tym teoriom. Dobrze dobrana i właściwie wprowadzona klatka może być dla psa zacisznym azylem, miejscem drzemek i odpoczynku, a nawet ulubioną przestrzenią spożywania posiłków. Kennel sprawdzi się u każdego psa. Zarówno szczeniaka, który właśnie z nami zamieszkał, jak i dorosłego psa z wieloletnimi przyzwyczajeniami.

 

Po co komu kennel?

Nie potrzebujemy konkretnego powodu, by wprowadzić klatkę kennelową. Z założenia ma ona korzystny wpływ na zachowanie i rozwój zwierzęcia. Niemniej, klatki najbardziej przydają się, gdy mamy do rozwiązania problem lęku separacyjnego, nadmiernej nadpobudliwości czy nawet agresji u psa lub czworonóg źle reaguje na gości. Klatka ma być miejscem psu dobrze znanym i dającym mu poczucie bezpieczeństwa. Posiadanie w domu własnego kąta, ograniczonego od góry i po bokach, pomaga czworonogom przetrwać trudne sytuacje, np. burzę, wystrzały z fajerwerków, wizytę obcej osoby lub długie wyjścia domowników. Właścicielom zaś daje pewność, że podczas ich nieobecności pupil będzie spokojniejszy i nie zdemoluje całego mieszkania. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że kennel nie jest receptą na agresję czy lęk u psa. Będzie za to znakomity wsparciem terapii behawioralnej.

 

Jak wprowadzać klatkę kennelową?

Na pewno należy zrobić to znacznie wcześniej, niż będzie naprawdę potrzebna. Pies musi mieć czas na oswojenie się i polubienie z nowym schronieniem, zanim zostanie w nim zamknięty. Pamiętajmy, że kluczem jest obudzenie w zwierzęciu pozytywnych skojarzeń związanych z klatką. Nie możemy przetrzymywać go w niej za karę, ani w jakikolwiek sposób zmuszać do przesiadywania w środku.

 Komentarze