Kot syjamski

2019-05-21
Kot syjamski

Koty syjamskie ze względu na swój charakterystyczny wygląd bardzo rzucają się w oczy, mają też specyficzne potrzeby. Nie jest to z całą pewnością rasa, która przypadnie do gustu każdemu.

Kot syjamski wywodzi się z Azji, jego najdalszymi przodkami były prawdopodobnie koty bengalskie, nubijskie oraz azjatyckie koty domowe. Najstarsze znane ludzkości rysunki wyobrażające kota syjamskiego powstały ok. 400 lat temu. W Książce z wierszami o kotach, powstałej w połowie XIV w., znajdują się niezwykle realistyczne wizerunki przedstawicieli tej rasy.

 

Legendy o kocie syjamskim

Według dawnych wierzeń koty syjamskie były „naczyniami” dla dusz zmarłych. Gdy w Syjamie umierała jakaś znakomitość, wierzono, że jej duch wciela się w uprzednio wybranego kota. Futrzany wybraniec cieszył się wtedy dużym poważaniem, był umieszczany w świątyni i czczony nieledwie jak bóstwo. Karmiono go samymi rarytasami, strzeżono też od wszelkich niebezpieczeństw.

 

Jaki kot syjamski jest?

Kot syjamski jest jedną z najbardziej żywiołowych ras. Źle znosi samotność, potrzebuje ludzkiej obecności, jest nieustępliwy w wywalczaniu sobie różnych przywilejów (specjalne względy, jakie okazywano tej rasie w Syjamie, odcisnęły najwyraźniej piętno na jej charakterze). W odróżnieniu od wielu innych kotów zabiega często o kontakt i najchętniej nigdy nie rozstawałby się ze swoim opiekunem.

Jeśli więc szukasz zwierzaka o niezbyt dużej potrzebie bliskości – zdecyduj się na inną rasę. Kot syjamski nawiązuje wyjątkowo silne więzi emocjonalne z ludźmi, nie boi się ich, bywa nawet zaborczy. Ze względu na swój ognisty temperament jest wielkim miłośnikiem wszelkich kocich rozrywek. Tę jego żywiołowość można wykorzystać do tresury – przy odrobinie wysiłku i cierpliwości zdołasz nauczyć go wielu różnych sztuczek: skakania na rozkaz, przynoszenia zabawek, wskakiwania i zeskakiwania z mebli itp. Po wyczerpujących figlach kot syjamski zapewne będzie chciał odpocząć na Twoich kolanach. A jeśli każesz mu poszukać sobie noclegu gdzie indziej, nie da Ci spokoju albo w inny sposób okaże swoją dezaprobatę.

 

Koty syjamskie są bardzo wymagające, niekiedy bywają też hałaśliwe, gdy nie da się im tego, czego chcą. Z drugiej jednak strony odwdzięczają się swojemu opiekunowi bezgranicznym oddaniem i psią nieledwie miłością. Jeśli więc szukasz zwierzaka, któremu nie będziesz musiał poświęcać zbyt wiele czasu, zdecyduj się lepiej na inną rasę.

 Komentarze