Królik w domu – co musisz wiedzieć, zanim sprawisz sobie królika?

2015-03-16
Królik w domu – co musisz wiedzieć, zanim sprawisz sobie królika?

Króliki to bardzo towarzyskie i zajmujące gryzonie, ale przyznać trzeba, że kupujemy je głównie ze względu na ich urodę. Jednak każdy, kto jest podatny na wdzięki królików, powinien zastanowić się wcześniej, czy będzie też dla nich dobrym opiekunem.

Natura gryzonia

Przeciętna długość życia królika wynosi od 7 do 10 lat. Będziemy więc odpowiedzialni za jego losy nie przez rok czy dwa, ale przez długi czas. Czy królikowi będzie dobrze u kogoś, kto dużo podróżuje? Raczej nie, ponieważ stworzenia te nie przepadają za zmianami otoczenia i stresują się podczas transportu w przenośnej klatce. Z drugiej strony, nie możemy też zostawiać ich samych. Czy mamy w domu dogodne miejsce na postawienie klatki o minimalnej długości 100 cm? Między innymi takie pytania trzeba sobie postawić przed podjęciem decyzji o zakupie lub przygarnięciu królika. Co warto wiedzieć o naturze tych gryzoni? Lubią być blisko człowieka, ale są też indywidualistami. Możemy nauczyć je przychodzenia na zawołanie, ale nie wyperswadujemy im, że nie wolno obgryzać nogi od stołu. Szybko uczą się czystości, lecz regularne sprzątanie klatki i kuwety oraz wymiana wody należy już do naszych obowiązków. Nie mająskomplikowanych potrzeb żywieniowych, ale musimy zapewnić im świeże sianko, granulat oraz podawać wybrane i odpowiednio przygotowane warzywa i owoce. Osoby, które lubią obserwować naturę na pewno nacieszą oko widokiem poczynań królika. Niemniej, muszą też wykazać się cierpliwością w jego socjalizacji i pielęgnacji (w okresie linienia gubią dużo futerka, więc trzeba je regularnie wyczesywać).

Królików nie trzeba wyprowadzać na spacer, a koszty ich utrzymania nie są wysokie. Nie oznacza to jednak, że nie musimy im poświęcać czasu lub, że mają jedynie minimalne potrzeby. Przeciwnie, królik przywiązuje się do swojego opiekuna, lubi jego towarzystwo i absolutnie nie może być całymi dniami zamknięty w klatce. Codziennie wypuszczamy go najkrócej na trzy godziny, by mógł sobie swobodnie pohasać po większej przestrzeni. W tym czasie poświęcamy mu swoją uwagę, głaskamy, czeszemy sierść i kontrolujemy czy czegoś przypadkiem nie niszczy lub czy nie jest narażony na niebezpieczeństwo. Króliki są bowiem bardzo ciekawskie, a jedną z głównych czynności, jakiej się poświęcają jest gryzienie. Stąd, po pierwsze, musimy im stale podrzucać przedmioty, które mogą obgryzać – gałązki, drewienka, wiklinę, kartoniki, stare katalogi, gazety itd. Po drugie, powinniśmy zabezpieczyć nasze mieszkanie przed wszędobylskimi króliczymi zębami. Oznacza to, że przed przyjęciem do siebie gryzonia, ukrywamy pod osłonkami wszystkie kable elektryczne, zabieramy z podłogi dywan, a książki kładziemy na wysokich półkach. Królik zainteresuje się wszystkim, co znajdzie w swoim zasięgu. Chętnie poobgryza też drzwi i meble. Aby zminimalizować straty, dbajmy o to, by zawsze miał dość swoich zabawek.

Nawet, jeśli mamy zamiar często wypuszczać królika do większego pomieszczenia, sprawmy mu też odpowiednio dużą klatkę. Długa na 100 cm powinna wystarczyć, ale nie zaszkodzi większa. W klatce, oprócz samego królika, który musi mieć możliwość swobodnie się wyciągnąć, ulokujemy także kuwetę, poidełko z wodą oraz matę z siankiem, a ścisk w środku nie jest wskazany.


Króliki i dzieci

Królik jest często kupowany dzieciom jako namiastka psa lub kota, na które rodzice nie chcieli się zgodzić. Nie jest to najlepszy pomysł. Dziecko może szybko znudzić się królikiem i nie będzie wykazywało cierpliwości do opieki nad nim. Króliki ponadto nie przepadają za braniem ich na ręce. Wolą poleżeć obok swojego człowieka, ale dzieci nie zawsze rozumieją tę potrzebę. Oczywiście obecność zwierzaka w domu z dziećmi daje okazję do nauki empatii, lecz rodzice zawsze powinni kontrolować zachowanie dziecka względem pupila i dążyć do wspólnego sprawowania nad nim opieki.


Elżbieta GwóźdźKomentarze