Maine Coon - charakterystyka rasy

2015-03-26
Maine Coon - charakterystyka rasy

Ich hodowlę znaleźć można w każdym większym mieście, a Internet oraz prasa roją się od ogłoszeń oferujących sprzedaż. Niezwykła popularność kotów tej rasy stała się faktem. Co świadczy o ich wyjątkowości?

Legend o pochodzeniu "mainkunów" jest kilka. Jedna głosi, że powstały jako owoc romansu kotki ze stanu Maine z szopem praczem (z ang. "coon"), inna zaś, że koty z norweskich lasów przypłynęły do Ameryki Północnej wraz z Wikingami na parę wieków przed Kolumbem. Z czysto naukowych względów teorie te włożyć należy między bajki i przejść do opisu tych pięknych zwierząt, po raz pierwszy zaprezentowanych na wystawie w Nowym Jorku w 1860 roku.

Maine coon to jedne z największych domowych kotów. Samice osiągają 8, a samce nawet 11 kg. Mają spiczaste uszy zakończone kitkami, upodabniającymi je nieco do rysiów. Występują we wszelkich odmianach kolorystycznych, z których najpopularniejsza jest tabby, czyli prążkowany beż. Mają szeroką, silną klatkę i nogi, półdługą sierść, szczególnie gęstą w okolicach brzucha i pośladków, w okolicach głowy układającą się w charakterystyczną kryzę. Co ciekawe, sierść ta ma właściwości wodoodporne. Ogon kotów tej rasy to niemal samoistne stworzenie, długi, wyjątkowo puszysty i ruchomy. Mają piękne, duże, lekko ukośnie osadzone oczy o przenikliwym spojrzeniu.

Ich popularność wynika nie tylko z estetyki zewnętrznej, ale przede wszystkim z cech charakteru, właściwych dla wszystkich przedstawicieli. Są niejako pomostem między kotami i psami. Zachowując niezależność i urok, pozostają niebywale łagodne i towarzyskie. Uwielbiają okazywać uczucia, reagują na swoje imię. Pozbawione są częstej u kotów złośliwości - Maine Coona ciężko sprowokować do wyciągnięcia pazurów, są więc idealnymi towarzyszami dla dzieci. Inteligentne, dynamiczne, chętnie asystują właścicielom podczas codziennych zajęć. Uwielbiają zabawę, jednocześnie zachowując spokój i opanowanie. Łączą królewski majestat z komiczną fajtłapowatością oraz - co bardzo istotne - nie znaczą swojego terenu, a dotyczy to także kotów niewykastrowanych. W odróżnieniu od innych starannie selekcjonowanych ras, wykazują się sporą odpornością i nie są szczególnie podatne na choroby.

Decyzja o przyjęciu pod dach nowego "członka rodziny" zawsze jest indywidualna. W ramach jednej rasy mogą pojawić się osobniki o zachowaniach nieco odbiegających od ogólnie im przypisywanych. Niezależnie od tego, w przypadku maine Coonów możemy mieć pewność, że zyskamy pięknego i łagodnego towarzysza.Komentarze