Owczarek niemiecki – ulubieniec Polaków

2015-04-23
Owczarek niemiecki – ulubieniec Polaków

W krajowych rankingach najpopularniejszych ras psów, owczarek niemiecki od wielu lat nie schodzi z podium. Pomimo rosnącego uznania dla mniejszych ras, kultowy Szarik pozostaje naszym ulubieńcem. Za co tak bardzo go kochamy?

Psi wybraniec

Owczarki niemieckie, oprócz tego, że są po prostu pięknymi psami, posiadają też liczne, cenione przez hodowców i miłośników czworonogów, cechy charakteru. Niezłomna odwaga, szlachetność, lojalność, pojętność i chęć uczenia się, zdecydowały o wszechstronności tych psów. Oprócz przydzielania im zadań specjalnych, takich jak granie w filmach czy służba policyjna, są również wspaniałymi domowymi towarzyszami.

Za twórcę tychże owczarków uważa się Maxa von Stephanitza, niemieckiego rotmistrza, który, licząc od 1899 roku, rozpoczął i usystematyzował ich hodowlę. To wówczas właśnie poszukiwano rasy, która sprawdziłaby się w służbach policyjnych. I rzeczywiście, owczarki niemieckie jako psy wytrzymałe, zwinne, silne, odważne i niezwykle inteligentne, na dobre zadomowiły się w policji i wojsku. Są doskonałymi tropicielami, potrafią pracować wytrwale i, ze względu na grubą sierść i gęsty podszerstek, poradzą sobie w trudniejszych warunkach pogodowych. Zdaniem ekspertów, owczarki górskie, z których prawdopodobnie wywodzą się owczarki niemieckie, pochodziły, z kolei, od udomowionych wilków.


Lojalny gwiazdor

Niewątpliwie na wielką popularność owczarków, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, wpłynęły występy tych psów w filmach kinowych i serialach telewizyjnych. Jako pierwszy, gwiazdorem został, poczęty we Francji w 1918 roku, RinTinTin, który zagrał łącznie w ponad dwudziestu filmach fabularnych i dwóch serialach. Z rodzimego podwórka, dobrze znamy Szarika z „Czterech pancernych” oraz Alexa – psiego komisarza.

Każdego owczarka niemieckiego nietrudno obdarzyć uwielbieniem, nawet, jeśli nie jest mu pisana kariera aktorska lub rola funkcjonariusza. Psy te dobrze sprawują się u rodzin z dziećmi i są oddanymi stróżami. Jeśli tylko zechcemy, możemy nauczyć ich prawie wszystkiego. Podstawowe szkolenie jest jednak konieczne, gdyż w owczarkach drzemie ogromna energia, którą trzeba właściwie ukierunkować.


Elżbieta GwóźdźKomentarze