Pies i dziecko pod jednym dachem. Jaką rasę wybrać?

2015-03-16
Pies i dziecko pod jednym dachem. Jaką rasę wybrać?

Kupno lub adopcja psa to decyzja, którą trzeba podjąć w sposób odpowiedzialny. Posiadanie dzieci, szczególnie małych, jest tutaj ważnym aspektem, który trzeba przemyśleć przed podjęciem tej decyzji.

Małe dzieci = mały pies?

Gdy wybieramy psa, musimy kierować się przede wszystkim jego dobrem. Odpowiedzmy więc sobie na pytanie: czy możemy zapewnić mu wszystko, czego potrzebuje? Są psy, które wymienia się jako najodpowiedniejsze dla rodzin z dziećmi, ale jeśli nie otrzymują, na przykład, wystarczającej ilości ruchu lub mają za mało przestrzeni, mogą stać się drażliwe.

Ponadto odrzućmy przekonanie o tym, że przy małym dziecku, lepiej mieć małego psa. Małe czworonogi są delikatne, więc dziecko łatwo może je skrzywdzić. Poza tym dzieciaki zbyt często biorą nieduże psy na ręce, przez co odbierają im swobodę. Obserwuje się to nagminnie w przypadku psów rasy yorkshire terrier, które, choć urocze, mogą się dosłownie odgryźć za takie traktowanie.

 

Psy rodzinne

Skoro już mowa o yorkach, wypada zaznaczyć, że faktycznie teriery bardzo dobrze radzą sobie w towarzystwie dzieci, pod warunkiem, że same są odpowiednio wychowane. Foksterier, terier walijski czy nieco większy airedale terier są doskonałymi kompanami do zabawy, a przy tym mają łagodne usposobienie. Wśród nich szczególną uwagę warto zwrócić na bulteriery. Niesłusznie ocenia się psy tej rasy jako agresywne, podczas gdy są one po prostu bardzo silne. Oprócz tego cechuje je również duża cierpliwość, ochota do zabawy i spora tolerancja na ból, co sprawdza się podczas obcowania z małym, wciąż nieobliczalnym dzieckiem. Z mniejszych ras, w relacjach z dziećmi odnajdują się także buldożki francuskie czy beagle.

Modnymi psami rodzinnymi od dłuższego czasu są golden retrievery i labradory, a to za sprawą ich przyjacielskiego, dość spokojnego charakteru, cierpliwości oraz potrzeby ścisłego kontaktu z domownikami. Należy jednak pamiętać, że to psy myśliwskie, które, nawet jeżeli nie są szkolone do polowania, potrzebują dużej ilości ruchu i stałego zajęcia. Tutaj podobnie jest z owczarkami. Niemieckie, jak i belgijskie odnajdują się w relacjach z dziećmi, nie są agresywne, ale czujne i gotowe do obrony, jak to psy stróżujące. Niestrudzone we wspólnym spędzaniu wolnego czasu, inteligentne, lecz potrzebujące stałej aktywności.

Nieprzekupnych obrońców, a jednocześnie fanów zabaw i łagodnych towarzyszy dzieci można upatrywać w bokserach – psach uroczych, ale temperamentnych i wymagających konsekwencji w prowadzeniu. Z większych ras polecanych do domów z dziećmi wyróżnia się także berneńskie psy pasterskie,wodołazy czy charty irlandzkie.

 

Elżbieta GwóźdźKomentarze