Pies obronny – jaką rasę wybrać?

2015-03-18
Pies obronny – jaką rasę wybrać?

Pojęcie psa obronnego jest bardzo niedookreślone, ponieważ każdy pies może być obrońcą swojego pana. Niektóre rasy sprawdzają się tutaj jednak znacznie lepiej, niż inne.

Airedale terrier

Niezbyt popularne w naszym kraju teriery rzadko uchodzą za psy obronne, ale prawda jest taka, że właśnie w tych celach ich rasa została stworzona. Ładne psy do obrony na salonach. Są duże i wymagają dużo spacerów, ale czują się znakomicie w warunkach miejskich, co nie jest częste wśród dużych psów. Ich sierść nie szkodzi też alergikom.

 

Aksbach dog

Jeszcze rzadziej spotykany w Polsce pies z listy ras niebezpiecznych. W Turcji, skąd pochodzi, jest to pies pasterski nastawiony na ochronę stad przed dużymi drapieżnikami. Kompletnie nie nadaje się jednak do życia w mieście i zamknięcie go w mieszkaniu byłoby zbrodnią. 

 

Anatolijski pies pasterski

Jest to kolejny przykład psa pasterskiego z listy ras niebezpiecznych. Jego wielka zaletą jest bardzo wysoka inteligencja, dzięki której można go łatwo wyszkolić chociażby do stróżowania jako partner ochroniarza. Ma małe wymagania, ale nie lubi miast.

 

Australian cattle dog

Pies pasterski z Australii, trochę mniejszy od tureckich odpowiedników. Świetnie się czuje w sporych ogrodach, gdzie może biegać bez ograniczeń i co za tym idzie, skutecznie obroni dom przed włamywaczami. Nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, ale jest niespokojny, jeśli się nie wybiega.

 

Bouvier des flandres

Belg, czasami mylnie zwany owczarkiem francuskim. Ogromny, włochaty pies, który bardzo silnie przywiązuje się do swoich domowników i jest o nich zazdrosny. Źle ułożony może być niebezpieczny, ale nie został wpisany na listę psów niebezpiecznych.

 Komentarze