Podstawowa tresura psa w warunkach domowych

2015-03-18
Podstawowa tresura psa w warunkach domowych

Przygarnięcie czy zakup psa, niezależnie od jego wieku, to spore wyzwanie. Mamy bowiem do czynienia z nowym domownikiem, który operuje na trochę innych zasadach niż ludzie i trzeba je odpowiednio szybko ustalić, by potem nie było niepotrzebnych problemów.

Podział przestrzeni

Na samym początku konieczne jest ustalenie, gdzie pies może przebywać, gdzie przebywać nie może, a gdzie znajduje się jego własny kąt. Oznacza to w praktyce ustalenie dla psa legowiska, miejsca na miskę i przestrzegania zakazów wchodzenia w określone miejsca. Jest to bardzo proste, bo odpowiednio dobrany kojec dla psa będzie jego naturalnym legowiskiem, a jeśli zwierzak będzie przegoniony za każdym razem, kiedy wejdzie np. na konkretny mebel, szybko przestanie się na nim pojawiać. Kluczowe znaczenie ma konsekwentne przestrzeganie ustalonych zasad.


System nagród

Tresura zwierzęcia musi się odbywać poprzez dostarczanie bodźców negatywnych za niepożądane czynności i pozytywnych za czynności pożądane. Sęk w tym, że pies różnie ceni sobie różne nagrody. Jeden będzie traktował pogłaskanie bardzo prestiżowo, inny nie ruszy się bez kawałka kiełbasy w ręce właściciela, a jeszcze inny od jedzenia będzie wolał piłkę. Trzeba to ustalić, oferując możliwość wyboru pomiędzy dwoma rzeczami kilkakrotnie, by uniknąć przypadkowości. 


Jasny przekaz

Kiedy zdecydujemy się już na naukę psa bardzo konkretnych umiejętności, musimy pamiętać o jasności przekazu. Zrobienie zwierzakowi wykładu o tym, jak bardzo się ucieszymy, kiedy wykona komendę „waruj”, nie ma większego sensu. Lepiej nagrodzić go za warowanie. Pamiętajmy też, że psy wyczuwają nasze emocje i kiedy będziemy ogólnie zdenerwowani, czworonogi mogą skojarzyć nasz stan emocjonalny ze sposobem wykonywania przez nie komend.

 Komentarze