Podstawowe informacje o domowych szynszylach

2015-03-18
Podstawowe informacje o domowych szynszylach

Szynszyle są niewielkimi zwierzątkami zamieszkującymi niedostępne Andy, ale ze względu na swoje piękne futra zainteresowali się nimi ludzie, co doprowadziło niemal do wyginięcia zwierzątek w naturze. Obecnie jest ich więcej w niewoli, niż na wolności.

Szynszyle hodowane w domach

Szynszyla, którą można kupić w sklepie zoologicznym, to najczęściej albo szynszyla mała, albo  mieszaniec. Nie ma to większego znaczenia, ponieważ charakterologicznie wszystkie zwierzątka są takie same i mogą się tylko różnić ubarwieniem lub nieznacznie rozmiarem. Typowa szynszyla ma 20-40 centymetrów długości, do czego trzeba doliczyć 8-20 centymetrów ogona. Ich futerka są zwykle szare, perłowe, ale hoduje się też inne zwierzątka o innym ubarwieniu. Ważne jest, by szynszyla miała towarzystwo, gdyż w naturze żyje w niewielkich stadach rodzinnych i źle się czuje, gdy zbyt długo jest samotna. 


Odpowiednie warunki

Ze względu an swoje niewielkie rozmiary, szynszyle trafiają często do kompaktowych mieszkań. Odpowiadają im one znakomicie pod warunkiem wszakże, że ich klatka zostanie zlokalizowana w miejscu zacienionym, suchym (kuchnia i wilgotny przedpokój odpadają) i wolnym od hałasu, na który zwierzęta są bardzo wyczulone. Konieczne jest także unikanie przeciągów. Nie można zapomnieć również o tym, że mamy do czynienia z ruchliwym zwierzątkiem górskim, wiec trzeba mu zapewnić sporo miejsca do zabawy, najlepiej z człowiekiem i innymi szynszylami równocześnie.


Żywienie

Żywienie powinno być oparte o specjalne karmy dla tych zwierząt, ale powinno się je urozmaicać o różne smakołyki, na przykład rodzynki i orzechy w niewielkich ilościach. Muszą mieć też dostęp do wody i do czegoś, na czym będą mogły ścierać zęby, na przykład suchych gałęzi lub łupin z orzechów.

 Komentarze