Popularne rasy kotów

2015-03-18
Popularne rasy kotów

Popularność ras kotów zależy w dużej mierze od szybko przemijającej mody na nie. Czasami pojawia się jakiś nowy trend i nagle wszędzie widać koty jednej rasy, ale mimo wszystko niektóre zwierzaki spotkamy trochę częściej, a inne trochę rzadziej.

Kot europejski

Koty europejskie to bynajmniej nie zwykłe dachowce. Rasa ta rozwinęła się naturalnie, bez celowej ingerencji człowieka, chociaż oczywiście nie bez jego wpływu. Koty europejskie są masywne i bardzo odporne na choroby. Pod względem psychicznym są dość mocno zadeklarowanymi indywidualistami i lubią znikać na długie godziny, a czasami nawet na całe dnie. Intensywnie polują.


Koty somalijskie i abisyńskie

Uznanie za jedne z najszlachetniejszych ras wiąże się z kotami czczonymi w starożytnym Egipcie. Charakteryzuje je grube, cętkowane futro i imponujący ogon. Znane są ze swojej bardzo dużej inteligencji, ale nie czują się za dobrze w stadzie. Potrzebują dużo przestrzeni i nie nadają się do ciasnych mieszkań.


Kartuzy

Kartuzy są jedną z ras, które dotknęła kilka lat temu szybko przemijająca moda. Są to zwierzęta wyjątkowo duże, o charakterystycznych, pomarańczowych oczach. Chociaż są bardzo spokojne, ze względu na nietolerowanie obcych w swoim otoczeniu uznaje się je często za zwierzęta obronne. Pół żartem, pół serio, oczywiście. 


Maine Coon

Bardzo popularny ostatnio kot o królewskim wyglądzie i wielkiej „grzywie”. Kocur może ważyć nawet 10 kg, ale jest bardzo spokojny i silnie przywiązany do swoich opiekunów. Z racji swoich rozmiarów potrzebuje bardzo dużo przestrzeni, ale paradoksalnie uwielbia spanie w najdziwniejszych pozycjach i w jeszcze dziwniejszych miejscach.

 Komentarze