Przygotowanie psa do wystawy – higiena

2017-06-23
Przygotowanie psa do wystawy – higiena

Jak kąpać i pielęgnować psa, aby był zdrowy, czysty i pachnący?

Wielu z nas jest miłośnikami psów, traktujemy je jak członków naszej rodziny, starając się zapewnić czworonogom szczęście i miłość. Niekiedy dbamy o nie, aby mogły one z powodzeniem startować w wystawach i różnego rodzaju konkursach (dowiedz się więcej o wystawach psów). Trzeba przyznać, że przygotowania naszego ulubieńca do takiej wystawy to zadanie niełatwe. Wymaga od właściciela bardzo dobrego kontaktu ze zwierzakiem.

 

Kąpiel to podstawa

Każdy, kto chociaż raz próbował wykąpać swojego czworonoga, zdaje  sobie sprawę, jak trudne potrafi to być zadanie. Bardzo wiele psiaków tego nie lubi, wierci się, stara wyrwać czy uciec. Jak uniknąć takich problemów?

Powinniśmy mieć na uwadze przede wszystkim zdrowie zwierzaka, dlatego kąpiel zawsze należy zaplanować na godziny wieczorne, gdy jesteśmy już po ostatnim spacerze, a pies nie będzie już wychodził na dwór. Pamiętajmy też, by pomieszczenie, w którym kąpiemy i suszymy naszego psiaka, było odpowiednio ogrzane.

Zanim zaczniemy kąpiel, pamiętajmy o przygotowaniu naszego niezbędnika – czyli szamponu, odżywki, ręczników, tamponów do  uszu oraz oczywiście suszarki. Pamiętaj, że jeżeli będziesz musiał chociaż na chwilę odejść po którąś z tych rzeczy, twój pies na pewno wykorzysta chwilę nieuwagi na otrzepanie się lub zręczną ucieczkę z wanny. Dlatego też upewnij się, że będziesz miał pod ręką wszystko to, co  niezbędne do kąpieli.

Przejdźmy teraz do samego psiaka. Kąpiel powinniśmy zacząć od  tych części ciała, których mycie powoduje największy dyskomfort. Na pierwszy ogień pójdą uszy, oczy, pazurki i łapki. Poźniej należy przejść do sierści. Pamiętajcie, aby przed zmoczeniem dokładnie ją rozczesać i wyszczotkować, by usunąć z niej martwe włosy i zanieczyszczenia.

 

Czego użyć?

Z estetycznego punktu widzenia najważniejsza jest sierść. Pielęgnacja sierści może być bardzo trudna i uciążliwa. Starajcie się korzystać z szamponów i odżywek (najlepiej takich w formie balsamu) dobrej, profesjonalnej marki. Na wystawach kynologicznych sierść bardzo często jest elementem, który decyduje o werdykcie sędziowskim, dlatego jeżeli nauczysz się dobrze o nią dbać, zwiększysz szanse swojego pupila na zwycięstwo.

 

Podsumowując

Jeżeli chcecie, by wasz ulubieniec wygrywał wystawy psów, musicie przygotować się na masę pracy związanej z jego odpowiednim przygotowaniem i wyszkoleniem. Werdykt może bowiem zależeć od najmniejszego nawet szczegółu. Z tego też powodu należy używać kosmetyków przeznaczonych specjalnie do konkretnego rodzaju sierści, a także spędzać możliwie najwięcej czasu na szkoleniu czworonoga.Komentarze