Psi towarzysz osoby starszej – jak wybrać rasę?

2019-10-22
Psi towarzysz osoby starszej – jak wybrać rasę?

Seniorzy, szczególnie ci mieszkający samotnie, to bardzo często idealni psi opiekunowie. Swoim czworonożnym towarzyszom potrafią okazać wielkie serce. Psiaki odwdzięczają się z kolei przywiązaniem. A jednak nie każda rasa może dzielić dom i życie z seniorem.

Codzienność dzielona z psem nabiera kształtów i kolorów. Wiedzą o tym zwłaszcza osoby, które przeszły na emeryturę, przez co tempo ich życia nieco zwolniło. Seniorzy i emeryci są w stanie poświęcić mnóstwo czasu swoim czworonożnym podopiecznym. Mogą dzięki temu cieszyć się ich nieustającym towarzystwem. Każdy, kto myśli o umileniu sobie jesieni życia poprzez kupno lub adopcję psa, powinien jednak dobrze zastanowić się nad wyborem rasy. Oczekiwania niektórych ras mogą przerosnąć nawet młodych i krzepkich właścicieli, a co dopiero osobę starszą.

 

Mały piesek – czy na pewno?

Wydaje się, że seniorzy lepiej radzą sobie z małymi psami, które mogą bez problemu utrzymać na smyczy i zmieścić na swoich kolanach. Ale niektóre małe pieski to prawdziwe wulkany energii – codziennie trzeba zapewniać im możliwość wybiegania się i wyszczekania. Posiadanie psa stanowi oczywiście świetną motywację do zażywania regularnych porcji ruchu na świeżym powietrzu. Dobrze byłoby jednak, by forma właściciela pozwalała zapewnić psu tyle ruchu, ile faktycznie potrzebuje. Przykładowo, do małych psów o wysokim poziomie aktywności zalicza się jamniki, teriery, pinczery, beagle czy sznaucery. Nieco mniej żywiołowe są shih-tzu, spaniele, bolończyki lub mopsy.

 

Od hodowcy czy ze schroniska?

Przyglądając się kolejnym rasom, nie można zapominać o kundelkach. Być może to one właśnie są najodpowiedniejsze dla seniorów. Mieszańce to psy proste w utrzymaniu i pielęgnacji. Żyją dłużej niż psy rasowe. Można przygarnąć je ze schroniska, zamieniając ich koszmar w boksie na życie w ciepłym, kochającym domu. Jeśli jednak wybór padnie na rasowego czworonoga, pamiętajmy, że i ich w schroniskach nie brakuje.

 Komentarze