Smycz dla kota: czy to dobry pomysł?

2019-05-21
Smycz dla kota: czy to dobry pomysł?

Widok kota spacerującego na smyczy wielu osobom może się wydawać absurdalny lub śmieszny, ale czego się nie robi dla swojego futrzaka? O tym, czy warto wychodzić z kotem na spacery, piszemy poniżej.

Bardzo rzadko widuje się na ulicach koty prowadzone na smyczy. A jeśli już się je widzi, to z niedowierzającym uśmiechem na twarzy. Przeciwnicy takiego obchodzenia się z kotami argumentują, że jest to niezgodne z ich naturą. Po drugiej stronie linii są ci, którzy uważają, że spacery dla domowego zwierzęcia są zawsze źródłem rozrywki i nie warto go jej pozbawiać w imię obyczaju. Zresztą koty na smyczy nie wzbudzają już takiej sensacji jak kiedyś.

 

Zanim wyjdziesz na spacer...

Aby zabrać kota na spacer, należy zaopatrzyć się najpierw w specjalną smycz oraz szelki. Radzimy nie oszczędzać na tych akcesoriach – w końcu chodzi o komfort Twojego pupila. Powinny być one lekkie i wygodne. Nie zapinaj ich zbyt ciasno, bo mogą krępować ruchy, ale też nie na tyle luźno, by łatwo było się z nich wyswobodzić.

 

Małymi kroczkami...

Oczywiście nie należy wyprowadzać kota od razu po zakupie smyczy i szelek. Niech Twój pupil przyzwyczai się najpierw do nowego nabytku. Z początku na pewno będzie stawiał opór. Ale z biegiem czasu skłonisz go być może do ustępstw. Najpierw pozwól kotu zapoznać się z nowymi akcesoriami – niech je wącha, dotyka i bawi się nimi. Dopiero później spróbuj mu je założyć. Nie na długo. Czas noszenia szelek powinien być stopniowo wydłużany, aby zwierzę się do nich przyzwyczaiło. Niektóre koty mogą być jednak na tyle kapryśne, że za nic w świecie nie zaakceptują chodzenia na smyczy. W takiej sytuacji trzeba dać im spokój. Przymusem niczego nie wskórasz.

 

Na zewnątrz

Pierwszy spacer na zewnątrz będzie wyzwaniem zarówno dla Ciebie, jak i Twojego kota. Wybierz jakieś spokojne, najlepiej odludne miejsce, aby nie narazić swojego czworonoga na nieprzyjemne wrażenia. Jeśli się czegoś przestraszy, w przyszłości może reagować skrajną niechęcią wobec kolejnych spacerów.

Aby dodać mu otuchy, weź ze sobą jego ulubioną zabawkę. To pomoże mu się oswoić z nowym otoczeniem, będzie mógł się skupić na tym, co zna. Kiedy już Twój kot przyzwyczai się do spacerów na świeżym powietrzu, możesz na próbę zabrać go w bardziej zatłoczone miejsce, żeby zobaczyć, jak radzi sobie z własnym lękiem.

 Komentarze