Stany lękowe u psa

2019-05-21
Stany lękowe u psa

Zauważasz u swojego pupila stany lękowe? Nie jest to bagatelny problem, zwłaszcza jeśli lęk utrudnia normalne funkcjonowanie. W takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy zoopsychologa lub behawiorysty.

Lęk sam w sobie jest zdrową reakcją organizmu na zewnętrzne zagrożenie. Jednak czasem może przybrać patologiczne rozmiary i stać się poważnym problemem. Jeśli nie jest spowodowany realnym zagrożeniem, warto zastanowić się nad powiązaniem bodźca lękotwórczego z reakcją emocjonalną psa. Być może w przeszłości Twój pies doświadczył traumatycznego przeżycia związanego z tym akurat, a nie innym bodźcem?

 

Czego boją się psy?

Gdybyśmy mieli wymienić w tym artykule wszystkie psie lęki, rozrósłby się on do horrendalnych rozmiarów – nie o to nam jednak chodzi. Tak naprawdę pies może reagować lękiem na wszystko – wystarczy, że dany przedmiot, sytuacja, osoba zapadnie mu w pamięć w powiązaniu z silnymi emocjami o ujemnym zabarwieniu. W dzisiejszych czasach psy domowe narażone są na niezliczone mnóstwo stresogennych czynników. Bardzo żywo reagują na najmniejsze wahania nastroju swoich opiekunów, którzy żyją w stresie i pośpiechu, a nierzadko sami pogrążeni są w poważnych stanach nerwicowych. Wszechobecny miejski hałas oraz mnogość bodźców atakujących psie zmysły nie pozostają bez wpływu na psychikę Twojego pupila. Wszystko to połączone razem może zachwiać równowagę emocjonalną psa i przyczynić się do powstawania stanów lękowych.

 

Jak uchronić psa przed lękiem?

Jeśli zaobserwujesz zależność między ekspozycją na określony bodziec a reakcją lękową u swojego psa, najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście unikanie danego bodźca. Nie zawsze jednak ta metoda pomaga. Bo co jeśli pies boi się schodów, ludzi, rowerów lub innych zwierząt? Na spacer przecież trzeba wyjść, a nie każdy ma możliwość zażywania ruchu na łonie natury. W takiej sytuacji należy zasięgnąć pomocy u specjalisty – zoopsychologa lub behawiorysty. W przeciwnym razie problem będzie się pogłębiał, uprzykrzając życie zarówno psu, jak również Tobie.

 

Nawet jeśli stany lękowe u psa zdążyły się już utrwalić, zawsze jest nadzieja, że profesjonalna pomoc terapeutyczna przyniesie pożądane efekty. Im szybciej zgłosisz się ze swoim pupilem do specjalisty, tym łatwiej będzie rozwiązać problem.

 Komentarze