Sterylizacja i kastracja psów – dlaczego warto?

2015-03-16
Sterylizacja i kastracja psów – dlaczego warto?

W Polsce właściciele psów wciąż za rzadko decydują się na sterylizację i kastrację swoich podopiecznych. Tymczasem, zabiegi te są bardzo potrzebne, bo pozwalają chronić zdrowie pupili.

Sterylizacja suki polega na chirurgicznym wycięciu jajników, jajowodów i macicy. Kastracja psa to usunięcie mu jąder i najądrzy. Celem zabiegu jest nieodwracalne pozbawienie zwierzęcia płodności i, tym samym, instynktu rozrodczego. Dlaczego warto to zrobić?


Zapobieganie chorobom

Sterylizacja suki chroni ją przed groźną i częstą chorobą, jaką jest ropomacicze. Wycięcie macicy w oczywisty sposób przekreśla jej ryzyko. Na takiej samej zasadzie, nie musimy obawiać się o wystąpienie nowotworu narządów rodnych. Wczesna sterylizacja niemal całkowicie zapobiega także rakowi gruczołu mlekowego. Nie może być też mowy o ciąży urojonej. Wykastrowany samiec również nie zachoruje na nowotwory układu płciowego.


Lepsza kondycja psychiczna psa

Suczka po sterylizacji nie przechodzi cieczki, nie odczuwa więc związanego z nią dyskomfortu psychicznego i fizycznego. Wykastrowany samiec jest spokojniejszy, nawiązuje lepszy kontakt z właścicielem i nie targa nim instynkt płciowy.


Kontrola urodzeń

Nie robimy psu krzywdy pozbawiając go możliwości posiadania potomstwa. Instynkt płciowy nie przechodzi w instynkt macierzyński czy ojcowski. Psy zapominają zwyczajnie o swoich szczeniakach. Nie jest też prawdą, że oszczenienie się ochroni sukę przed wspomnianymi wyżej chorobami. Gdy pozwalamy na ciążę, sprawiamy tylko, że psy w schroniskach mają jeszcze mniejszą szansę na dom (choć możemy go nie znaleźć nawet dla naszych maleństw).


Zabieg jest bezpieczny

Operacja jest krótka i rutynowa. Po niej zwierzak szybko dochodzi do siebie. Ryzyko wystąpienia skłonności do tycia i nietrzymania moczu (częsty zarzut wobec zabiegu) jest niskie, a ewentualną przypadłość można kontrolować.

Pies powinien zostać wysterylizowany/wykastrowany, gdy jest młody i silny. Dla samca najodpowiedniejszy okres to między 7 a 12 miesiącem życia. Suki najlepiej sterylizować przed pierwszą cieczką lub miesiąc po niej. Pamiętajmy, że większość mitów dotyczących zabiegu bierze się z niewiedzy ludzi. Pozbawienie psa płodności odpowiednio wcześnie jest krokiem odpowiedzialnym.


Elżbieta GwóźdźKomentarze