Świetlówki akwarystyczne. Jak wybrać odpowiednie oświetlenie?

2017-07-19
Świetlówki akwarystyczne. Jak wybrać odpowiednie oświetlenie?

Oświetlenie w akwarium jest niezwykle ważne. Bez niego hodowla rybek i roślin byłaby praktycznie niemożliwa. Z artykułu dowiesz się, jak wybrać optymalne światło do hodowli fauny i flory akwariowej oraz jaką spełnia ono rolę.

Oświetlenie w akwarium to nie tylko estetyka. Choć i ona jest niezmiernie ważna, to jednak rola oświetlenia zbiornika z rybkami jest znacznie poważniejsza. Po co instalujemy oświetlenie w akwarium? I jak wybrać odpowiednie świetlówki akwarystyczne? Dowiecie się w dalszej części artykułu.

 

Rola oświetlenia w akwarium

Światło ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania prawie wszystkich żywych organizmów - ta zasada dotyczy również zwierząt żyjących w akwariach: roślin, ryb, krewetek, krabów i innych.

Oświetlenie reguluje procesy życiowe:

  • rybki bez dostatecznej ilości światła staną się blade, stracą kolory. Będą także słabiej pobierać pokarm i przestaną się rozmnażać. Staną się apatyczne, a niektóre gatunki mogą nawet wymierać;

  • rośliny z kolei będą bardzo słabo przeprowadzać proces fotosyntezy, pożółkną i w końcu obumrą. To z kolei negatywnie odbije się na rybach, którym zacznie brakować tlenu.

Jak więc widać, światło jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania akwarium i nie wolno aspektu tego zaniedbać. Warto przy tym pamiętać, że tak samo jak ludzie, również rybki muszą mieć wyregulowany cykl snu i czuwania. Oznacza to, że światło powinno być włączone za dnia, a nocą - zgaszone.

 

Wybieramy odpowiednie oświetlenie

Na rynku dostępne są gotowe zestawy akwariowe, w skład których wchodzi także odpowiednie oświetlenie. Jeśli więc jesteś początkującym akwarystą, skorzystaj z tej możliwości. Jeśli jednak wolisz wybrać każdy z elementów samodzielnie, przydadzą Ci się poniższe porady.

  • Dostosuj moc świetlówek do głębokości akwarium - im głębszy jest zbiornik, tym mniej światła dociera do jego dna. Inna więc będzie moc idealna dla akwarium o pojemności 20 litrów, a inna dla akwarium mieszczącym w sobie 200 litrów,

  • Świetlówka do akwarium powinna mieć odpowiedni współczynnik oddawania barw - to od niego w głównej mierze zależy, w jaki sposób będziemy widzieli barwy w naszym akwarium. Ten sam zbiornik, oświetlony przy pomocy świetlówek o różnym współczynniku oddawania barw, będzie wyglądał albo oszałamiająco, albo nieciekawie. Warto więc świetlówki akwarystyczne nabywać w sklepach z fachową obsługą, która bez problemu pomoże wybrać odpowiednie oświetlenie,

  • Warto pokusić się o stworzenie rybkom oświetlenia możliwie jak najbardziej zbliżonego do naturalnego. W tym celu montuje się oświetlenie mieszane: świetlówki o ciepłej i zimnej barwie światła.

Najczęściej stosowanymi w akwarystyce świetlówkami są lampy wolframowe i fluorescencyjne. Jak wspomniano w jednym z wcześniejszych akapitów, można je także łączyć ze sobą.

Jeśli chodzi natomiast o typ świetlówek, klienci Planta Garden wybierać mogą spośród wielu rodzajów belek oświetleniowych, świetlówek i lampek dekoracyjnych. To pozwoli na stworzenie nie tylko dobrych warunków życia dla mieszkańców akwarium, ale także na uzyskanie ciekawych efektów wizualnych.

 

Jeśli jednak nie jesteś pewien, jaki rodzaj oświetlenia wybrać, skontaktuj się z obsługą Planta Garden - w sklepie tym nie tylko uzyskasz wyczerpujące odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, ale także kupisz najlepsze świetlówki akwarystyczne w niskich cenach.Komentarze