Szczepienia dla psa: co i kiedy?

2015-03-18
Szczepienia dla psa: co i kiedy?

Szczepienie każdego z domowników jest równie ważne, niezależnie od tego, czy jest psem, czy człowiekiem. Tak jak w przypadku ludzi, dla psów przygotowane są odpowiednie harmonogramy, których należy przestrzegać.

Pierwsze szczepienia

Polskie prawo nie wymaga od nas żadnych szczepień dla psów, za wyjątkiem oczywiście sczepiania na bardzo groźną, także dla ludzi, wściekliznę. Z tego powodu zwierzę otrzymane z mało godnych zaufania źródeł może być ich zupełnie pozbawione. Poważny hodowca czy osoba odpowiedzialna zakłada dla szczeniaka książeczkę zdrowia już w chwili urodzenia, a najpóźniej w czasie pierwszego szczepienia w siódmym tygodniu życia szczenięcia. Pierwsze szczepienie zazwyczaj obejmuje nosówkę i parwowirozę.  


Kolejne szczepienia

Dalsze szczepienia powinny odbywać się w odstępie około czterech tygodni od poprzedniego. Oznacza to, że jeśli pierwsze szczepienie było wykonane w 7-8 tygodniu, kolejny zastrzyk przyjmowany jest w 11-12 tygodniu. Powtarza się wtedy pierwotne szczepienie i poszerza się je także o nowe jednostki: chorobę Rubarta i kaszel kenelowy.

Po kolejnym miesiącu następuje ostatnie szczepienie wieku szczenięcego, w czasie którego buduje się odporność na powyższe choroby na cały rok, a także dodaje się leptospirozę i wściekliznę.


Skuteczność szczepionek i powtórzenia

Żadna szczepionka nie jest oczywiście w 100% skuteczna. Tym niemniej, ryzyko choroby jest drastycznie zmniejszone, jeśli szczepienia są aktualne. Taki stan osiągamy zgłaszając się do lekarza weterynarii raz do roku przez cały okres życia psa. Pamiętajmy, że pominięcie szczepienia przeciw wściekliźnie to nie tylko ryzyko zdrowotne dla naszego pupila, ale też prawdopodobieństwo poniesienia odpowiedzialności karnej za narażanie ludzi na skutki zachorowania psa.

 Komentarze