Tresura psa za pomocą klikera

2015-06-17
Tresura psa za pomocą klikera

Posiadanie czworonożnego przyjaciela to wielka odpowiedzialność i obowiązek. Nasz pupil musi być dobrze ułożonym, posłusznym zwierzęciem. Jednym ze sposobów na ułatwienie tresury jest "kliker".

"Kliker" to niewielkie pudełeczko z blaszką w środku. Po naciśnięciu wydaje charakterystyczny, dobrze przez psa słyszalny dźwięk. Podstawą tego sposobu tresury jest skojarzenie przez psa dźwięku z dobrym zachowaniem i spodziewaną nagrodą. Standardowe nagradzanie przysmakiem za wykonane polecenie jest mniej precyzyjne i bardziej rozciągnięte w czasie, w efekcie czego pies często może nie kojarzyć, za co został nagrodzony. Klikając w momencie wykonywania przez niego zaleconej czynności automatycznie wywołujemy u zwierzęcia świadomość spodziewanej nagrody.

Psy są z natury zwierzętami stadnymi i chętnie poddają się woli "przewodnika" - właściciela. Lubią znać swoje miejsce i, odpowiednio pokierowane, z radością będą wykonywać polecenia.

Zacząć trzeba od najprostszych skojarzeń - wołamy szczeniaka po imieniu, a kiedy spojrzy na nas "klikamy" i dajemy mu nagrodę. Szybko skojarzy sobie pozytywny aspekt dźwięku, co będzie bardzo pomocne w nauce dalszych komend. Ważne, by tresura nie była męcząca. Zwłaszcza w początkowych etapach należy raczej przeplatać zabawę kilkoma parominutowymi seriami z "klikerem", niż forsować np. półgodzinne szkolenie, które szybko zmęczy szczeniaka, znudzi i nie przyniesie efektów.

Z czasem nagrodę - przysmak - możemy zacząć zastępować pochwałą, głaskaniem lub chwilą zabawy. Bardzo ważna jest obustronna cierpliwość - dzięki stopniowej nauce coraz to bardziej skomplikowanych poleceń, możemy osiągnąć zdumiewające efekty. Przynoszenie kapci czy pilota jest tylko kwestią czasu i konsekwencji. Dobrze jest zmieniać miejsca ćwiczeń, by pies reagował na nasze komendy niezależnie od otoczenia - na spacerze, w salonie, kuchni czy w samochodzie.

Odpowiednio przeprowadzona tresura nie tylko umożliwi nam ułożenie psa i ułatwi codzienną nad nim opiekę, ale i pomoże zbudować silną więź z naszym pupilem.Komentarze