Właściwe karmienie szczeniaka

2015-03-18
Właściwe karmienie szczeniaka

Okres szczenięctwa psa jest niemniej ważny, niż wczesne dzieciństwo u człowieka. Odpowiednie karmienie na tym etapie będzie decydowało w dużej mierze o kondycji zwierzaka w kolejnych latach.

Nie odstawiajmy psa za szybko od mleka matki

Wielu hodowców psów sprzedaje już sześciotygodniowe psiaki, ponieważ staja się one dla niego w tym czasie tylko zbędnym kosztem i obciążeniem dla matki. Jest to poważny błąd, ponieważ z mlekiem suki szczenięta dostają nie tylko idealnie dobrane składniki odżywcze, ale też prawidłowo kształtuje się ich układ odpornościowy. Nie powinno się ograniczać pokarmu naturalnego co najmniej przez pierwsze osiem tygodni, a najlepiej poczekać na naturalny koniec karmienia, co może zresztą już w tym czasie nastąpić. Spieszenie się nie jest tutaj zwierzęciu na rękę.


Moczenie pokarmu

Najlepsze dla szczeniaków są oczywiście specjalne karmy przeznaczone dla psów w ich wieku. Istotnym pytaniem jest to, czy podawać psu pokarm twardy czy raczej miękki. Nie ma tu jednej drogi, ponieważ moczenie karmy, a nawet podawanie specjalnych kaszek dla szczeniaków, docelowo prowadzi do dokładnie tej samej sytuacji, co podawanie od początku karmy suchej. Jeżeli szczeniak nie będzie chciał jeść karmy suchej, przez pewien czas możemy ją delikatnie zmiękczać poprzez zraszanie jej wodą. Kiedy kupujemy psa od hodowcy, najlepiej jest kontynuować sposób żywienia, jaki stosowany był do tej pory, bardzo istotne jest więc przeprowadzenie dokładnego wywiadu u poprzedniego właściciela.


Karma musi być gryziona

Podawanie suchej karmy, zmoczonej lub nie (ale nie rozmoczonej), zawsze musi zachęcać psa do jej gryzienia. Szybkie połykanie nie jest czymś pożądanym. Dlatego pamiętajmy, by stopniowo odchodzić od rozmiękczania karmy, dodając do niej coraz mniej wody.

 Komentarze