Z czego wynika agresja u psa i jak sobie z nią radzić?

2019-11-19
Z czego wynika agresja u psa i jak sobie z nią radzić?

Agresja u psa nigdy nie wynika z kaprysu czy charakteru czworonoga. Psiaki to stworzenia z natury nastawione pokojowe. Dlatego jeśli zauważysz agresywne zachowanie u swojego psa, poznaj jego przyczynę i reaguj!

Agresja u psa – konieczna konsultacja u specjalisty

Wielu właścicieli psów bagatelizuje pierwsze przejawy agresji u swoich pupili. Sądzą, że to zapewne kaprysy i złe humory zwierzaka, nie interweniują więc odpowiednio wcześnie lub zostawiają sprawę bez reakcji. Tymczasem agresja może być objawem choroby. Niewykluczone także, że psiak został ostatnio źle przez kogoś potraktowany i w sytuacji zagrożenia próbuje się bronić. Niezależnie od przyczyny, która na początku może być dla nas tajemnicą, należy przyjrzeć się psu bardzo dokładnie. Najczęściej najlepszym rozwiązaniem, poza obserwacją, jest także konsultacja z weterynarzem lub psim behawiorystą.

 

Wśród swoich

Na spacerach nieraz da się zauważyć, że dwa nieznane sobie psiaki zaczynają na siebie warczeć i obnażają kły. Nie świadczy to od razu o agresji i zwykle nie wymaga interwencji. Psy w ten sposób dogadują się ze sobą, by ustalić hierarchię wyższości. Najczęściej jeden z nich ulega drugiemu i tak kończą się powarkiwania. Gdy jednak przeczuwają, że inny pies zagraża ich miejscu w stadzie lub chce zagarnąć ich terytorium, mogą reagować obronnie. Jeśli nasz pies wykazuje agresję wobec innych psiaków, na spacery musi wychodzić na smyczy i w kagańcu.

 

Pies kontra człowiek

Psy lubią ludzi i z reguły są ich ciekawe. Zdarza się jednak, że mogły mieć z nimi złe doświadczenia w schronisku (podobnie jak z innymi psami) czy w pseudohodowli lub były nieodpowiednio traktowane przez poprzednich właścicieli. Być może pies był ciągnięty za ogon czy uszy, w inny sposób zadawano mu ból lub wychowywano go w poczuciu agresji i zagrożenia. Takie problemy wymagają interwencji behawiorysty, gdyż nierozwiązane prowadzą do eskalacji napięcia oraz agresji. Pies może w pewnym momencie zagrażać nawet przyjaźnie nastwionym do niego domownikom.

 Komentarze