Zabawy z królikiem

2015-03-18
Zabawy z królikiem

Króliki miniaturki są coraz bardziej popularne, zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach, ale zwykle niestety ich właściciele nie wiedzą wiele o swoich pupilach. Nie są to na pewno bardzo wymagające zwierzęta, ale trzeba im zapewniać odpowiednią opiekę.

Królicze nawyki
    
Zanim zaczniemy planować jakieś produktywne spędzanie czasu z naszą kulką futra, warto zapoznać się z podstawowymi cechami zwierzęcia i jego nawykami. Trzeba bowiem wiedzieć, że króliki są dość humorzaste i nie zawsze maja ochotę na kontakt. Jeśli królik jest krnąbrny, po prostu zostawiamy go w spokoju. I tak nic z naszych prób interakcji nie będzie, a zwierzak może być nawet rozdrażniony i agresywny. Jutro będzie lepiej.
    
Trzeba sobie także zdawać sprawę z tego, że w przypadku tych futrzaków nie działa zasada kija i marchewki. „Marchewka” jest bardzo skuteczna, ale „kij” wywołuje dokładnie odwrotny efekt i zwierzak przestaje reagować na pozytywne bodźce.


Głaskanie i tresura

Głaskanie królika to najprostsza forma zabawy z nim, a maleństwo bardzo dobrze zazwyczaj reaguje na pieszczoty. Trzeba jedynie pamiętać, że dotykanie go pod brodą jest bardzo niewskazane, tak samo jak zachodzenie od tyłu. Królik w obu wypadkach może się przestraszyć, co często wywołuje jego agresję. To samo dotyczy wszelkiego rodzaju zbyt mocnych pieszczot czy ciągnięcia za uszy. Czasami takie zachowania zdarzają się małym dzieciom i może to mieć opłakane skutki.
    
Nauka sztuczek, na przykład przeskakiwania przeszkód niczym konie, idzie zwykle bez takiego ryzyka, ale za to jest trochę wolniejsza. Jeśli postawimy królikowi poprzeczkę do przeskoczenia i nagrodzimy go zaraz po wykonaniu sztuczki, już kilkadziesiąt prób go w tym wyszkoli. Sęk w tym, że w jednej sesji treningu zwierzak może znudzić się już po kilku próbach.

 Komentarze