Zbilansowane jedzenie dla psów

2016-06-14
Zbilansowane jedzenie dla psów

Bardzo ważnym elementem w utrzymaniu zwierzaka w odpowiedniej kondycji jest przestrzeganie zbilansowanej diety. Tak jak ludzie, tak samo zwierzęta muszą się prawidłowo odżywiać, aby być zdrowymi i mieć energię do życia. Co jest więc istotne i na co zwrócić uwagę?

Dobór odpowiedniego jedzenia dla psa zależy od wielu czynników. Nie ma jednej standardowej diety, którą można stosować u każdego zwierzęcia. U czworonogów, tak samo jak u ludzi, sprawdzają się inne rzeczy w zależności od trybu życia, ewentualnych nietolerancji czy alergii, dlatego ważne jest baczne obserwowanie swojego pupila.

Jedzenie dla psa powinno być bogate w składniki odżywcze: białka, węglowodany, tłuszcze, witamy oraz mikro- i makroelementy. Rodzaj karmy, jaką należy podawać zwierzęciu, zależy od jego rasy, wieku, wagi, skłonności do alergii, nietolerancji. Trzeba wiedzieć, że inaczej wygląda karmienie psa sportowego, kanapowca czy stróża. Dobór jedzenia uzależniony jest także od stanu fizjologicznego psa, jak np. ciąża, przebyte choroby czy zabiegi.

 

Suplementy

Tutaj sprawa także wygląda podobnie jak u ludzi. Należy uważać podając psu jakiekolwiek suplementy i wspomagacze. Warto wiedzieć, że część z nich ma mimo wszystko dobroczynny wpływ na rozwój i stan zdrowia czworonoga. Polecany jest preparat na stawy dla dużych psów czy substancje wpływające na odpowiednią kondycję sierści. Jednak nie należy podawać niczego „w razie czego”, np. preparatów wapniowych, ponieważ może to wywołać całkowicie odmienny skutek.

Aby zapewnić psu odpowiedni rozwój fizyczny, ale także dobre samopoczucie, warto dodawać do posiłków oleje (oliwa, z oliwek, kokosowy, lniany, etc.), które są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych i korzystnie wpływają na sierść, skórę, a także pracę mózgu. Algi i spirulina wspomagają metabolizm i są źródłem białka. Dodatkowo oczyszczają organizm z toksyn.

Wyróżniamy 4 podstawowe sposoby karmienia psów. Każdy z nich jest dobry, o ile prawidłowo wybierze i podaje się karmę.

 

Sucha karma

Przy wyborze suchej karmy należy kierować się jej składem, wybierając tyle te bez szkodliwych substancji i z dużą zawartością składników odżywczych. Suche karmy należy podawać zgodnie z zaleceniami producenta oraz odpowiednio zmniejszać lub zwiększać jej ilość, w zależności od ilości podawanych dodatkowo smakołyków. Plusem tej karmy jest łatwość jej podawania. Minusem może być niechęć zwierzaka do jedzenia tego typu karmy.

 

Mokra karma

W przypadku karm z puszek także należy w pierwszej kolejności czytać skład pokarmu. Tak samo należy przestrzegać podawania jedzenia zgodnie z zaleceniami producenta. Ten sposób karmienia jest bardzo prosty i przede wszystkim smaczny dla zwierzaka. Minusem może być pojawienie się karmienia nazębnego, z uwagi na brak czynnika, który mógłby naturalnie czyścić zęby.

 

Gotowane jedzenie

Wiele osób decyduje się samodzielnie gotować jedzenie dla swojego psa. Podejmując się tego zadania należy bezwzględnie przestrzegać zasad związanych ze zbilansowaną dietą, dostarczać odpowiednie ilości witamin i antyoksydantów. Plusem jest to, że właściciel ma pewność, że podaje psu wyłącznie wartościowe składniki. Ta metoda ma też jednak kilka minusów. Pierwszym jest złe dostosowanie ilości karmy do psa, które może skutkować otyłością lub niedożywieniem, drugim minusem jest, podobnie jak w przypadku karmy mokrej, możliwość pojawienia się kamienia nazębnego.

 

Surowe mięso

Sposób karmienia surowym mięsem znany jest jako dieta BARF. Dieta polega na podawaniu surowego mięsa, kości z dodatkami owocowymi i warzywnymi. Plusem jest smakowitość, brak konserwantów i chemii w jedzeniu, a także praktycznie nie występuje problem z kamieniem na zębach. Minus jest taki sam, jak w przypadku gotowanego jedzenia. Należy odpowiednio dostosować dietę do potrzeb naszego zwierzaka.

 

Wybierając karmę dla psów należy zwracać uwagę na datę ważności na opakowaniu, a kupując karmę na wagę na to w jakich warunkach jest ona przechowywana (czy nie wietrzeje, czy po otwarciu jest stoi za długo na stanie sklepu). Warto kupować jedzenie od znanych i sprawdzonych sprzedawców.  Komentarze