Zdrowe żywienie psa i kota - fakty i mity

2016-06-14
Zdrowe żywienie psa i kota - fakty i mity

Podawanie odpowiednich karm naszym domowym pupilom jest pierwszym krokiem do zapewnienia im prawidłowego rozwoju. Jakie pokarmy powinniśmy kupować i co znajduje się w ich składzie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz właśnie tutaj.

Istnieje cały szereg różnorodnych diet dla psów i kotów, a każda z nich zawiera w sobie część prawdy i fałszu. W poszukiwaniu informacji na temat odpowiedniego żywienia naszych pupili nie warto podążać za ściśle określonymi wytycznymi, znalezionymi na stronach internetowych. Aby zapewnić psu lub kotu odpowiednio zbilansowane posiłki, wystarczy zapoznać się z kilkoma faktami. Kluczem do sukcesu jest pojawiające się bardzo często określenie, że pies i kot to zwierzęta mięsożerne. Stanowi ono podstawę, o której należy pamiętać przy podawaniu każdego posiłku.

 

Błąd numer jeden, czyli domowe żywienie

Na samym początku powinniśmy postawić sobie pytanie „czy mogę karmić psa lub kota tym co sam przyrządzam”. Opinii na ten temat jest bardzo wiele, jednak podawanie zwierzętom domowych posiłków jest pierwszym i jednocześnie karygodnym błędem podczas określania ich diety. Należy wiedzieć, że budowa organizmu psa lub kota całkowicie różni się od tego jak zbudowany jest człowiek. Nasze pupile nie reagują tak samo na substancje, które znajdują się w naszych, codziennych obiadach. Ich układ pokarmowy dostosowany jest do przyjmowania całkowicie innego pokarmu.

 

Kilka prawd o dobrej karmie dla kota

Na rynku znaleźć możemy zarówno pokarmy mokre, jak i suche. To, jaki rodzaj zdecydujemy się wybrać, jest w zupełności osobistą preferencją bądź zależy po prostu od upodobania kota. Nie da się określić, który z pokarmów bardziej sprzyja poprawnemu rozwojowi naszego mruczka. Oba rodzaje mają swoje dobre i złe strony, dlatego wielu posiadaczy kotów decyduje się na wprowadzenie diety mieszanej. Wybór wartościowej karmy w obu wypadkach rządzi się tymi samymi zasadami.

Na wstępie należy zapamiętać, że tradycyjne pożywienie proponowane w supermarketach nie zawsze zawiera odpowiednie składniki, a w większości przypadków posiada szczególnie szkodliwe dla kota substancje. Karma dobrej jakości niestety wiąże się ze sporym kosztem, jednak jej podawanie procentuje w postaci satysfakcji naszego pupila. Jej działanie wpływa również na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu kota i często wzmacnia układ odpornościowy.

Najważniejszym składnikiem, którego potrzebuje kot, jest białko zawarte w mięsie. Karmy, które możemy najczęściej znaleźć w sklepach, oferują około 5-10% wyrobów mięsnych, dopełnionych różnymi zbożami i szkodliwymi substancjami. Powinniśmy kategorycznie unikać takich produktów i skupić się na pożywieniach, które mają w swoim składzie minimum 40% mięsa. Taka ilość stanowi już optymalne źródło wartościowego białka. Pokarm dla kota nie powinien zawierać niezliczonej ilości substancji chemicznych. W jego składzie nie powinna znajdować się duża ilość takich pierwiastków, jak wapń i fosfor, które wspomagają uzębienie i układ kostny, jednak ich zbyt duże nasycenie wywiera zły wpływ na organizm kota. Pokarm musi być także wolny od sztucznych wypełniaczy, takich jak kukurydza, soja czy pszenica, syntetycznie produkowanych witamin i produktów pochodzenia GMO.

Wysokiej jakości karma jest połączeniem różnego rodzaju świeżego mięsa, suszonych warzyw i owoców, zawiera niezbędną dla kota taurynę, a analiza jej składników nie odstrasza ilością niebezpiecznych związków. Pożywienie wysokiej klasy posiada wyłącznie składniki naturalnego pochodzenia, często ma właściwości holistyczne i hypoalergiczne. Jak rozpoznać dobrą karmę? Wystarczy spojrzeć na etykietę!

Karma wysokiej jakości: białko 35%, tłuszcz 16%, włókno 2,5%, popiół 11%, wilgotność 7%, Omega 3-3,73%, Omega 6 1,49%, wapń 2,44%, fosfor 1,52%, naturalne witaminy i minerały.

Karma słabej jakości: zboża, mięso i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego, produkty uboczne pochodzenia roślinnego, oleje i tłuszcze, roślinne ekstrakty białkowe, minerały, warzywa (4% marchew, w pomarańczowych kawałeczkach, 4% groch, w zielonych kawałeczkach)

Różnice w składzie tych dwóch karm dostrzec można gołym okiem. Po szybkiej analizie wykorzystanych składników można łatwo wyciągnąć odpowiednie wnioski. Dobrej jakości pokarm dla kota posiada o wiele więcej wartościowych substancji odżywczych. Nie zawiera sztucznych wypełniaczy roślinnych i podejrzanych ekstraktów. A co z dawkowaniem? Najlepiej jest zapoznać się ze wskazówkami producenta bądź wspólnie z kotem określić ile pożywienia potrzebuje każdego dnia.

 

Jaką karmę podawać psu?

Tak jak w przypadku karm dla kotów, produkty skierowane dla psów podzielić da się na wiele rodzajów. W internecie spotkać się można z nowoczesnymi kryteriami pokarmów, takimi jak „Super Premium” czy „Extra Premium”. Jeśli zależy nam na dobru naszego domowego przyjaciela, powinniśmy zapomnieć o sztucznie stworzonych podziałach i skupić się na najważniejszym kryterium określającym jakość pożywienia. Jest nim oczywiście zawartość mięsa. Psy są przede wszystkim mięsożerne i to właśnie ten składnik powinien być najważniejszym elementem ich diety.

Wartościowe karmy dla psów zaczynają się od 40% zawartości mięsa i zapewniają optymalną ilość tłuszczy, które są głównym źródłem energii dla psiego organizmu. Pożywienie wysokiej jakości jest całkowicie wolne od szkodliwych wypełniaczy i zbóż, takich jak kukurydza, pszenica czy soja. Im więcej substancji wypełniających – tym mniej białka. Prowadzi to do sytuacji, że pies musi spożyć większą ilość karmy, aby dostarczyć organizmowi odpowiednich składników. Dodatkowo wypełniacze często posiadają wysokie stężenie niebezpiecznego glutenu. Warto zwrócić uwagę na pochodzenie elementów wchodzących w skład karmy. Najlepiej, aby karma posiadała w 100% naturalne produkty, niepochodzące z upraw GMO, takie jak suszone warzywa i owoce. Wartościowe pokarmy często wyróżniają się właściwościami hypoalergicznymi, zawierają bioaktywne zioła i dodatek witaminy E (tokoferolu). W odróżnieniu od komercyjnych produktów, które możemy znaleźć w sklepach, jawnie informują o wykorzystanych składnikach.

Karma wysokiej jakości: mięso z kaczki 32 %, mięso z indyka 20%, groszek zielony 15%, ziemniaki 13 %, bataty 10,5%, soczewica i zioła 7%, siemię lniane, marchew, pomidor, szpinak, żurawina, tłuszcz z indyka , Omega 6- 1,62%, Omega 3- 0,55%.

Karma słabej jakości: zboże, mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (min. 4% drobiu), olej i tłuszcz (min. 0.2% oleju rybnego, 0.2% oleju słonecznikowego), produkty pochodzenia roślinnego (min. 0,3% pulpy buraczanej), substancje mineralne (min. 0.7% tripolisferanu sodu).

Po krótkiej analizie możemy stwierdzić ile niebezpiecznych związków i substancji znajduje się w komercyjnej karmie. Zatrważająca ilość mięsa powinna być wystarczającym ostrzeżeniem dla każdego posiadacza psa.

 

Połączenie dobrych składników gwarancją jakości

Analizując składy poszczególnych pokarmów szybko można stwierdzi, że rynek zalewany jest produktami o niskiej jakości. Są one tanie i łatwo dostępne – właśnie dlatego posiadacze psów i kotów najczęściej je wybierają. Jeśli chcemy zafundować naszym pupilom zdrową, wartościową ucztę, musimy liczyć się z wyższymi kosztami. Zdrowa karma dla kotów i psów najczęściej oferowana jest na różnych stronach internetowych i sklepach online. Internet pozwala poznać dokładny skład pokarmów i sprawdzić, czy inni posiadacze zwierząt już je sprawdzili. Warto poświęcić trochę swojego czasu, aby zapoznać się z zasadami poprawnego żywienia psów i kotów, a następnie wybrać odpowiednią karmę dla swojego, domowego zwierzaka.  Komentarze